بزرگداشت از هفتمین سالگرد شهادت شهید نجفی/شیخ نجفی معمار وحدت و عالم عمل‌گرا بوده است

از هفتمین سالگرد شهادت، الحاج شیخ عزیزالله نجفی در هرات گرامی‌داشت به عمل آمد.

این برنامه از سوی بنیاد شهید نجفی برگزار شده بود و در آن بزرگان، شخصیت‌های سیاسی، علمای دین و شماری زیادی از باشندگان هرات حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، سخنرانان محفل گرامی‌داشت از هفمتین سالگرد شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ عزیزالله نجفی، آقای نجفی را معمار وحدت و دیانت در هرات معرفی کردند و نبود ایشان را ضایعه‌ی جبران ناپذیر بر پیکره‌ی جامعه اسلامی هرات و افغانستان دانستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، مسئول دفتر حضرت آیت‌الله حکیم در هرات با اشاره به ویژگی‌های فردی شهید نجفی افزود که این عالم برجسته پیوسته درصدد خدمت به مردم و ایجاد برنامه‌های مفید برای جامعه اسلامی هرات بود.

آقای عباسی گفت که شهید نجفی در زمان حیات شان زندگی علی (ع) مانند داشت و علاوه بر وظایف بی‌شمار اجتماعی – سیاسی، تلاش می‌کرد تا رزق و روزی‌اش را با کشت و زراعت به دست آورد.

این عالم سرشناس دینی در هرات همچنین از شهید نجفی به عنوان فردی یاد کرده که زندگی ایشان سراسر شباهت به معصومین (علیهم السلام) دارد.

آقای عباسی از جمله‌ی این شباهت‌ها که اثبات کننده حقانیت و تلاش آن شهید برای خدمت به مردم است را مبارزه علیه شوروی و جهاد در مقابل متجاوزین عنوان کرد و افزود که در این مسیر شهید نجفی مخلصانه فعالیت کرده است.

مسئول دفتر آیت‌الله حکیم تاکید کرد که نباید مردم ما “مخدوش شوند و تحت تاثیر قرار بگیرند که چرا در زمان حیات این علما تلاش نکردند بلکه باید همیشه در صحنه باشند و در کنار علمای راستین به مبارزه علیه فتنه و تبیین وحدت در جامعه تلاش کنند.”

همچنین سید عبدالله نایاب، مسئول دفتر تبیان در هرات شهید نجفی را به عنوان معمار وحدت و شخصیت عمل‌گرا توصیف کرد.

آقای نایاب علاوه کرد که آقای نجفی در زمان حیات و مسئولیت‌های مهم اجتماعی پیوسته برای تبیین وحدت عملی در بین جامعه با علمای اهل تشییع و تسنن دیدار داشته و در جلسات عمومی و بزرگ وحدت‌گونه حضور داشته است.

وی تصریح کرد که شهید شیخ عزیزالله نجفی، انسان متعهد به اخلاق اسلامی و از شخصیت‌های کم‌نظیر هرات بود که در روزهای فعلی کشور و شرایط به وجود آمده سخت نبودن شان احساس می‌شود.

در ادامه قاری غوردروازی، دبیر کل حزب‌الله افغانستان با صحبت پیرامون جایگاه شهدا در نزد خداوند  و تلاش شهدی نجفی برای ترویج روحیه وحدت و همدلی در بین مردم افغانستان گفت که مردم افغانستان در طول سال‌های متمادی از حلقات مافیایی و غربی ضربه دیده و مورد ظلم قرار گرفته‌اند.

آقای غوردروازی علاوه کرد که راه رسیدن به عزت و زندگی مسالمت‌آمیز، داشتن قدرت جمعی و اعتماد به انسان‌های خردمند و بزرگوار است نه کسانی در طول چهل و چند سال گذشته با فریب خود را تطمیع کردند و در دستور سرویس‌های غربی فعالیت کردند.

الحاج شیخ‌ عزیزالله نجفی، هفت سال قبل در چنین روزی از سوی شماری از افراد نشاناس به قتل رسید.

آقای نجفی کارکردهای مختلفی از جمله نمایندگی مردم شورای ولایتی و تاسیس مدارس و مساجد در دوران حیات شان کرده است.

عامیلن ترور آقای نجفی از سوی حکومت قبلی در طول شش سال گذشته شناسایی نشد و بعد از شهادت ایشان هم سلسله ترور علمای دین در هرات ادامه یافت و علمای زیادی به شهادت رسیدند.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.