امروز : سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۰

Banner asli 2

اختصاصی /

احوال امام علی علیه السلام در شب ۲۰ رمضان

احوال امام علی علیه السلام در شب 20 رمضان
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۳/۱۴ - ۱۶:۴۶ |
کد خبر : ۶۰۴۳ |
نوشته ها

محمد بن حنفیه می گوید: در شب بیستم رمضان، اثر زهر بر قدمهای پدر بزرگوارم رسید لذا نماز را نشسته خواند.

در روز بیستم ماه رمضان سال چهلم هجرت وقتی که آثار شهادت بر امام علی علیه السلام ظاهر شد، امام به فرزندش امام حسن علیه السلام فرمود: به شیعیانی که بر در خانه اجتماع نموده‌اند اجازه بدهید بیایند مرا ببینند؛ اصحاب دور بستر امام را گرفتند و آهسته به حال آن حضرت گریه می نمودند.

حضرت با ضعف فراوان فرمود: "سلونی قبل ان تفقدونی ولکن خفّفوا مسائلکم" یعنی ای مردم! سؤال کنید قبل از اینکه مرا نیابید؛ اما پرسشهایتان را به خاطر آسیبی که بر امامتان رسیده است سبک کنید.

با این سخن ناله از جمعیت برخاست. اصحاب هر یک سؤالی نمودند و جواب‌هایی از امام شنیدند.

از جمله سؤال کنندگان صعصعه بن صوحان بود که از رجال بزرگ شیعه و از خطباء معروف کوفه و از روات بزرگ است.

صعصعه پرسید: یا امیرالمومنین شما افضل هستید یا آدم (ع): آن حضرت فرمودند: « تزکیة المرء لنفسه قبیح» ؛ قبیح است که مرد از خود تعریف و تزکیه نماید و لکن از باب «و اما بنعمة ربک فحدث» مى‌گویم :« انا افضل من آدم»؛ من از آدم افضل هستم زیرا خداوند به آدم خطاب کرد ای آدم! تو و همسرت در بهشت بمانید و هرچه می‌خواهید از نعمتهای بهشتی بخورید، اما نزدیک این درخت نشوید، زیرا از ظالمین خواهید بود. ولی برای من خداوند عالم، بیشتر چیزهای دنیا را مباح کرد، با این حال من آنها را ترک کردم.

صعصعه پرسید: نوح با فضیلت تر است یا شما؟ و پاسخ شنید: نوح بر قوم خود نفرین کرد و من بر ظالم خود نفرین نکردم. پسر نوح کافر بود، پسرانم سیّد جوانان بهشت هستند.

صعصعه پرسید: ابراهیم افضل است یا شما؟

آن حضرت فرمود: من افضل از ابراهیم هستم زیرا ابراهیم عرض کرد: « رب ارنى کیف تحیى الموتى قال : اولم تؤ من قال بلى ولکن لیطمئن قلبى الایة » ولى ایمان من به جایى رسیده که : « لو کشف الغطاء ما ازددت یقینا»؛ اگر پرده ها بالا رود و کشف حجب گردد یقین من زیاد نخواهد شد.

صعصعه پرسید: موسی افضل است یا شما؟ حضرت فرمود: خداوند موسی را به سوی فرعون فرستاد و او گفت: «انی اخاف ان یقتلون » می‌ترسم مرا بکشند و خداوند فرمود:« لا تخف انی لا یخاف لدی المرسلون » نترس... و نیز موسی گفت: «رب انی قتلت نفسا فاخاف ان یقتلون.» خدایا من از فرعونیان یک نفر را کشتم و ترس آن دارم مرا بکشند؛ اما پیامبر مرا فرستاد که در موسم حج سوره برائت را تبلیغ کنم و با اینکه بسیاری از بزرگان قریش را کشته بودم، رفتم و آیات الهی را بر آنها خواندم...

صعصعه پرسید، شما با فضلیت تر هستید یا عیسی؟ فرمود: مریم، مادر عیسی در «بیت المقدس » بود، چون هنگام ولادت فرزندش عیسی شد، شنید که گوینده‌ای می‌گوید:« اخرجی فان هذه بیت العبادة لا بیت الولادة.» ای مریم از بیت المقدس بیرون شو زیرا اینجا خانه عبادت است، نه مکان ولادت. اما مادر من « فاطمه بنت اسد» هنگام وضع حمل در حرم خدا بود، دیوار خانه کعبه معظمه شکافته شد و فریادی بلند گردید که: ای فاطمه داخل خانه بیا. مادرم به خانه داخل شد و من در وسط « بیت الله » متولد شدم و این فضیلت را هیچ شخصی نداشته و نخواهد داشت.

telegram

3

D Do new

6