امروز : جمعه ۲۳ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷

Banner asli 2

اختصاصی /

خبرنگاران هرات: حکومت پاسدار تلاش ۱۷ سالۀ خبرنگاران باشد

خبرنگاران هرات: حکومت پاسدار تلاش 17 سالۀ خبرنگاران باشد
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ - ۱۶:۵۳ |
کد خبر : ۱۷۴۶ |
گزارش ویژه

رویداد انتحاری خونین در پایتخت کشور که سبب شهادت دست کم 9 تن از خبرنگاران شد واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.


اینجا در هرات خبرنگاران می‌گویند دولت افغانستان حافظ دستاوردهای 17 سالۀ خبرنگاران باشد و به گروه‌های مخالف مسلح اجازه ندهد که خبرنگاران را قربانی کنند.
همایون نظری، مسئول کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان در زون غرب رویداد خونین کابل را بشدت نکوهش کرده و می‌گوید که قربانی شدن 9 خبرنگار در یک روز تاسف‌بار است.
او گفته طوری که پیش‌بینی می‌شود امسال بدترین و خونین ترین سال کارکرد خبرنگاری در افغانستان است و بر اساس یافته‌های اداره‌اش، فعالان رسانه‌ای زیادی در نوک تیغ خطر قرار دارند.
وی افزوده که رویداد امروز یک بار دیگر نشان داد که افغانستان بدترین جغرافیا برای فعالیت‌های رسانه‌ای است.
شاهپور صابر، یک تن از خبرنگاران هرات می‌گوید: "متاسفانه بسیار نا امید شدیم به حکومت؛ نمی‌دانیم آیندۀ ما چه خواهد شد باید بگویم که تنها حامی ما خدا است."
او گفته دیگر نمی‌توانیم بگوئیم که دولت حامی ما است و امروز ثابت شد که خبرنگاران بی طرف هستند و وابسطه به هیچ سمت و سویی نمی‌باشند.
وی افزوده که با تاسف پرونده‌های عاملان خشونت و قتل بر خبرنگاران همیشه بسته مانده و حکومت نیز همواره با وعده‌های "دورغ" خبرنگاران را پیچانده است.
عبدالله سلجوقی دیگر خبرنگار در ولایت هرات می‌گوید که حکومت باید پاسدار تلاش 17 سالۀ خبرنگاران در راه آزادی باشد.
او گفته امروز جامعۀ مطبوعاتی افغانستان به ماتم نشسته و تمامی فرهنگیان از این رویداد متاثر هستند.
سلجوقی باور دارد در صورتی‌که راه‌کاری جدی بخاطر کاهش حمله بر خبرنگاران روی دست گرفته نشود، بزودی مرگ آزادی بیان در افغانستان را خواهیم دید.
صبح امروز رویداد انتحاری در مرکز کشور به وقوع پیوست و شماری از خبرنگاران به هدف تهیۀ گزارش به محل رویداد رفتند که در حادثۀ دوم انتحاری 9 تن از فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران شهید شدند.
در کنار خبرنگاران ملی و بین‌المللی دست کم 20 تن دیگر هم در این رویدادها جان باختند.

telegram

3

D Do new

6