امروز : سه شنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۸

Banner asli 2

اختصاصی /

در تهران؛ جامعۀ طبی هرات به یک دستاورد بزرگ رسید

در تهران؛ جامعۀ طبی هرات به یک دستاورد بزرگ رسید
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۱۲ - ۱۴:۳۲ |
کد خبر : ۶۰۴۶ |
نوشته ها

داکتر بشیر احمد بارگزی نتایج تحقیقات خود را در کنگرۀ جهانی متخصصان در تهران به اشتراک گذاشته که با استقبال خوبی هم روبرو شده است.داکتر بشیر احمد بارگزی نوشت:
"خداوند منان را شکر گزارم تا فرصتی مساعد ساخت و توفیق عنایت فرمود تا طبق برنامه، یافته‌های تحقیقاتی‌ام را مرتبط با مریضی "انترکس پوستی" در کنگره جهانی متخصصین پوست در شهر تهران – پایتخت جمهوری اسلامی ایران با بیشتر از 100 سخنران از 37 کشور جهان و بیش از 1000 تن متخصصین پوست، شریک سازم.
مقاله تحقیقی ترتیب شده که قبلاً از طریق کمیته‌های علمی، هماهنگی و اجرائی و دبیر عالی کنگره مورد تائید قرار گرفته بود؛ در ساعت 3 بعد از ظهر تاریخ 6 ثور سال 1397 در تالار عطار مقر همایش های بین‌المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به حاضران ارائه گردید.
از دو جهت مقاله ترتیب شده که بیشترین زحمت آن را همکارانم در بخش جلدی شفاخانه حوزوی هرات متقبل شده بودند، مورد علاقه و دلچسپی قرار گرفت، از یک طرف قدمت چند هزار ساله مریضی، از طرف دیگر محو مریضی یاد شده در اکثریت کشورهای جهان طوری که اغلب اشتراک کننده گان اظهار مینمودند که در طول دوره کاری شان حتی یک مورد از این بیماری را مشاهده نکرده بودند در حالیکه طور اوسط نظر به فصل‌های مختلف، حد اقل همیشه 20 واقعه این مریضی در یک ماه در شفاخانه حوزوی هرات، بستر می‌شود.
اگر چه در مقایسه با فعالیت‌های علمی سایر کشورها، شاید تحریر، تائید و ارائه یک مقاله علمی، کار بسیار قابل توجه نباشد، اما با توجه به این که این اولین مقاله مربوط به رشته جلدی می‌باشد که از افغانستان به چنین جایگاهی را یافته است، حایز اهمیت بوده می‌تواند.
بر علاوه در ختم کنفرانس تفاهم‌نامه سه جانبه (آلمان – ایران – افغانستان) در مورد بهبود خدمات بخش جلدی شفاخانه حوزوی هرات که قبلاً از مدت‌ها روی آن کار جریان داشت، توسط نمایندگان کشورهای یاد شده امضا گردید. این یاد داشت تفاهم که برای مدت 5 سال دارای اعتبار است، امتیازات ذیل را برای بخش جلدی شفاخانه حوزوی هرات در بر خواهد داشت:
1 برنامه تخصصی مشترک بین کشور های آلمان – ایران – افغانستان ایجاد می‌شود، بدان معنی که منبعد فرصت‌های آموزشی تخصصی نظر به ضرورت و تسهیلات موجود، برای دکتوران شامل برنامه تخصص شفاخانه حوزوی هرات در هر سه کشور (افغانستان – آلمان- ایران) فراهم خواهد بود.
2 سند تخصص ارائه شده توسط هر سه کشور تائید و دارای ارزش بین‌المللی خواهد بود.
3 برای دکتوران متخصص برنامه‌های فوق تخصص در کشورهای ایران و آلمان نظر به پلان در نظر گرفته شده است.
4 بخش‌های مورد نیاز در سرویس جلدی شفاخانه حوزوی هرات (جراحی، الرژی، سرطان شناسی، و....) به کمک تخنیکی ایران و کمک مالی آلمان ایجاد خواهد شد.
5 معیارات و استندرد‌های موجود جهانی در برنامه تخصص در هرات معرفی و به کمک کشورهای آلمان و ایران تطبیق و بخش جلدی به یک مرکز مجهز و معیاری در سطح کشور تبدیل خواهد شد.
جا دارد از حسن اعتماد و همکاری‌های بی‌شائبه همه بزگواران خاصتاً جناب داکتر صاحب تمنا ریاست محترم صحت عامه، داکتر صاحب ضیاء الحق احراری رئیس انجمن دکتوران جلدی و زهروی هرات، مقامات عالیه در سطح وزارت صحت عامه علی‌الخصوص جناب داکتر صاحب مشید و سایر همکاران تیم پروژه ریفورم شفاخانه‌ها و تیم رهبری شفاخانه حوزوی هرات که همواره همکار و مشوق بنده بوده و تلاش‌های زیادی را در راستای محقق شدن هر دو هدف یاد شده که با هم مرتبط اند (پروژه تحقیقی و تفاهم نامه همکاری) مبذول داشته اند، سپاس و امتنان ویژه داشته باشم و مهمتر از همه خدای منان را شاکر هستم که مرا هم با همه ضعف و نا توانی، قدرت عطا کرد تا در هر دو پروسۀ یاد شده، سهمی، هر چند اندک، به اندازه وسع و توان، داشته باشم.
این دست آورد بزرگ را به جامعه طبی و کافه مردم شریف ولایت هرات و تمامی هموطنان عزیزم تبریک و تهنیت عرض داشته و از خداوند متعال رجا مندم، توفیق مان دهد تا همه روزه در تمامی عرصه‌ها شاهد دست آورد های بزرگتر و مهمتری باشیم.
آمین یا رب العالمین"
داکتر بشیر احمد بارگزی

telegram

3

D Do new

6