امروز : چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۵

Banner asli 2

اختصاصی /

نماینده مردم ننگرهار در پارلمان: مردم از ناموس آزاری داعش می ترسند

نماینده مردم ننگرهار در پارلمان: مردم از ناموس آزاری داعش می ترسند
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۴/۱۳ - ۱۳:۵۲ |
کد خبر : ۱۷۴۲ |
گفتگو

"در منطقه‌ای از ننگرهار که داعشی‌ها هستند، قوم، اقلیت و مذهب خاصی وجود ندارد؛ همه اهل سنت و پشتون هستند؛ اگر اینها انگیزه های مذهبی و یا قومی داشته باشند در این مناطق نباید جنایت کنند ولی دیده می‌شود که این گروه به هیچکسی رحم ندارد و حتی اهل سنت را تکفیر می‌کنند. در منطقه ما از مذهب تشیع هم کسی وجود ندارد که داعش خواسته باشد مانند عراق و سوریه آنان را از بین ببرد؛ اینها همه نشان می‌دهد که این گروه برضد انسانیت می‌جنگد."

این روزها وقتی اسم داعش در افغانستان برده می‌شود، به صورت خودکار ذهن هر مخاطبی به سمت ولایت ننگرهار می‌رود؛ منطقه‌ای که حالا به مرکز فعالیت‌های داعش در افغانستان مبدل شده است.

ننگرهار یک ولایت کاملا اقتصادی است ولی موجودیت گروه خطرناک و تروریستی همچون داعش در این منطقه از افغانستان، می‌طلبد که روشنی بیشتر از اوضاع این روزهای آن مطرح شود.

داعش در افغانستان با داعش عراق و سوریه چه تفاوت‌هایی دارد؟ به این پرسش و چندین پرسش دیگر، اینجینیر عبدالغفار، نماینده مردم ننگرهار در شورای ملی پاسخ می‌دهد.

-         سلام بر شما جناب وکیل صاحب! نخست از اوضاع ولایت ننگرهار صحبت کنید...

وضعیت ننگرهار در این روزها خوب نیست؛ داعش هم که در ولسوالی کوت است، در این روزها حملات انتحاری هم رخ داده است؛ من می‌توانم بگویم که همه روزه در اتفاقات مختلف، جان مردم بی‌گناه گرفته می‌شود و این برای هیچ کسی خوشایند نیست. اوضاع امنیتی ننگرهار را من نگران کننده می‌دانم.

-         شما از گروه داعش سخن به میان آوردید؛ در این مورد توضیح دهید؛ این گروه چه شد که در ولایت ننگرهار پیدا شد و رشد کرد؟

در اصل این طور است که بخشی از کسانی هستند در یک منطقه که توسط آنان زمینه مساعد می‌شود تا چنین گروه‌هایی وارد شوند و دست به فعالیت بزنند و مسئله دیگر، یکی از فرماندهان طالبان که در زندان گوانتانامو بود، پس از آزادی به ننگرهار آمد و با شناختی که از منطقه داشت، فرصت و زمینه را مساعد کرد که داعش پیدا شود و از همه مهمتر اینکه ننگرهار با مناطق قبایلی پاکستان هم مرز است و آن طرف مرز عده زیادی می‌باشند که با داعش یکی هستند؛ تمامی این مسائل سبب شد تا چیزی به اسم داعش در ولایت ننگرهار به وجود بیاید اما این را فراموش نکنید که داعش در میان مردم عام ولایت ننگرهار نفوذی ندارد و بیشتر با برخی از افراد خاص مرتبط هستند. اینها همواره جنگهای چریکی انجام می‌دهند و تا کنون هم عملیات‌های زیادی بالای آنان صورت گرفته است.

-         ما تاکنون گروه‌های مسلح و تروریستی زیادی را در جهان و بخصوص افغانستان تجربه کرده‌ایم، از القاعده تا طالبان و حالا هم داعش که مرکزیت شان، ننگرهار شده. داعش افغانستان را چه کسانی مدیریت می‌کنند؟

یک تعداد مردم افراطی و سلفی که در ولایت کنر هستند، در ننگرهار هم هستند، از داعش حمایت می‌کنند، اینها (اعضای داعش) از طالبان هم افراطی‌تر هستند، برخی از مردم در ابتدا فکر می‌کردند که شاید داعش از طالب بهتر باشد و به همین خاطر به آنها اطمینان کردند ولی دیدند که این یک گروه خونخوار و افراطی است که هیچ رحمی ندارد. داعش حمایت مردمی را ندارد و تنها برخی از مردم که عقاید سلفی و افراطی دارند، با داعشیان باقی مانده‌اند.

-         با این وجود منابع مالی داعش افغانستان از کجاست؟

در این مورد من اطلاعات کافی را ندارم اما آنچنان که طالبان در خرید و فروش موادمخدر و قاچاق آن دست دارند، اینها دست ندارند، آنها دارای امکانات بسیار بالایی هستند ولی برخلاف طالبان آنان فشار مالی بر مردم ندارند اما به دلیل اینکه تندرو و وحشی هستند، مردم نمی‌توانند که با آنان یکجا باقی بمانند. هرجایی که اعضای داعش پای می‌گذارد، مردم از آن منطقه می‌روند؛ مردم از این می‌ترسند که مبادا داعش به حیا، آبرو و ناموس آنان دست درازی کند.

 یکی از همکاران شما در مجلس نمایندگان به نام حاجی ظاهر قدیر برضد داعش نبردهای مسلحانه داشته، مردم از این منظر تا چه اندازه با دولت همکار هستند و یا قصد از بین بردن این گروه را دارند؟

اول باید بگویم که نیروهای ظاهر قدیر در گذشته درگیری‌هایی را با داعش داشتند اما حالا تحت چوکات دولت درآمده‌اند و با مدیریت نیروهای امنیتی فعالیت می‌کنند و در مورد مردم هم باید بگویم که در ننگرهار انگیزه‌های ضد داعشی در حد فراوانی وجود دارد؛ داعش یک پدیده خارجی است و مردم افغانستان و بخصوص ننگرهار نمی‌توانند که با این قضیه کنار بیایند؛ در صورتی که دولت بتواند از این انگیزه‌های مردمی استفاده کند، همگی آماده این هستند تا با داعش نبرد کنند و این گروه را از بین ببرند.

-         شما از امور داعش عراق و سوریه هم باید آگاه باشید، چه وجه مشترک و یا تفاوتی میان داعش افغانستان با این کشورها وجود دارد؟

هیچگونه تفاوتی وجود ندارد، قوماندان آنان یکی است، تمویل شان یکی است و وحشت و بربریت هردو مساوی می‌باشد؛ در این اواخر شنیده بودیم که شماری از زنان را گروگان گرفته بودند که پس از مدتی آزاد ساختند، این را باید گفت که اینها دست درازی به خانم ها هم می‌کنند و هرجایی که اینها بیایند مردم از آنجا فرار می‌کنند و مردم از این می‌ترسند که مبادا مانند عراق و سوریه، آنان دست درازی به حیا و آبروی شان بکنند؛ در این نباید حتی شکی هم داشت. در کل باز هم می‌گویم که تفاوتی با داعش خاورمیانه ندارند چون همه چیز آنان مشترک است و دارای امکانات قوی هستند.

-         در عراق و سوریه، داعش دست به صدور حکم و یا فتواهای عجیبی میزنند که بارزترین نوع آن تکفیر مسلمانان است، آیا از این قبیل امور در ننگرهار هم رخ داده است؟

در مورد تکفیر باید بگویم که از دید اینها تمامی کسانی که زیر سایه دولت هستند، کافرند و خون و جان آنان جایز است تا ریخته شده و از بین برود، قضیه جالب در این است که در منطقه‌ای که اینها هستند، از قوم و یا اقلیت مذهبی یا دینی خاصی وجود ندارد و همه اهل سنت و حتی پشتون هستند و اگر اینها خواسته باشند که با انگیزه‌های مذهبی و یا قومی خون انسانها را بریزند، در این منطقه بهانه ندارند ولی دیده می‌شود که این گروه به هیچ کسی رحم ندارد و حتی اهل سنت را تکفیر می‌کند. در منطقه ما از مذهب تشیع هم کسی وجود ندارد که زندگی کنند و اینها خواسته باشند مانند عراق و سوریه آنان را از بین ببرند، اینها همه نشان می‌دهد که این گروه بر علیه انسانیت ایستادگی می‌کند و کشتن هرگونه انسانی را برای خود جواز داده‌اند.

-         خب حالا با این وجود چه نوع آمادگی‌هایی لازم است تا مردم داشته باشند و اینکه پیشنهاد شما از لحاظ مقابله نظامی برای دولت چه می باشد؟

طبیعی است که دولت باید جبهات جنگی خود را تنظیم کند و برعلیه هرگونه گروه تروریستی و مخالف برخورد جدی داشته باشد و تاکنون عملیات‌های خوبی را هم انجام داده است، موجودیت گروه داعش نگرانی و نا امنی‌هایی را برای مرکز ولایت ننگرهار هم به وجود آورده است. ننگرهار ولایتی است که از لحاظ نفوس، جمعیت زیادی دارد ولی از لحاظ مساحت کم است، فاصله بسیاری از ولسوالی ها تا شهر جلال آباد تنها پنج تا 15 کیلومتر است و میتوان گفت که دورترین ولسوالی این ولایت تا جلال آباد نهایتا 60 کیلومتر فاصله دارد و با تمامی این وجود، هرگونه نا امنی و تحرکات داعش می‌تواند خطر را برای مرکز ولایت ایجاد کند. مردم هم نیاز است تا بیشتر از این گروه افراطی و خطرناک مطلع شوند و در صورت لزوم بر علیه آنان بپا خیزند؛ مردم باید ذهنشان روشن شود تا روزی برسد که از شر این پدیده شوم رها شویم.

سپاس از شما جناب آقای عبدالغفار

telegram

3

D Do new

6