امروز : جمعه ۲۳ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۵

Banner asli 2

اختصاصی /

سکوت و تحمل در برابر خفقان و گستاخی ديگر بس است!

سکوت و تحمل در برابر خفقان و گستاخی ديگر بس است!
شنبه | ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۵:۲۹ |
کد خبر : ۶۰۵۰ |
نوشته ها

در هفت سال گذشته كه افتخار نماينده گی مردم در شورای ملی را داشتم بارها با مسائلی برخورد کرده ام که در نهايت مجبور شدم در برابرشان سكوت اختیاركنم، آن هم به این دلیل ساده که روزی وضع بهتر می شود و عدالت، برابری و حقوق شهروندی در عمل به گفتمان اصلی سیاسی و حقوقی ما تبدیل خواهد شد.

اما می بينیم كه هر روز وضع مان بدتر و بدتر شده می رود، هر روز حاكمان با جعل و فريبكاری گستاخ تر از پیش می شوند.

من خود را مثل همه شهروندان این کشور صاحب اصلی این خاک می دانم و به سایر اقوام و زبان های مردمم احترام قایلم و در این خصوص هیچ یکی را برتر از دیگری نمی دانم ولی سوال این جاست که آیا برخورد دیگران هم با من به عنوان شهروند این کشور همین گونه است؟ در این نوشته چند مورد را می خواهم در این خصوص برجسته سازم.

  1. 1. شناسنامه های الکترونیکی!

چهار سال پیش طرح قانون ثبت احوال و نفوس از سوی حکومت به پارلمان فرستاده شد و در نتیجۀ رای زنی ها و گفتگوهای زیاد از سوی هر دو اتاق شورای ملی این قانون تصویب شد و در آغاز دولت وحدت ملی از سوی رییس جمهوری توشیح گردید که گمان می رفت بحث قانون ثبت احوال و نفوس در همین جا بسته شده و دیگر مشکلی بروز نخواهد کرد.

نظرمن در آن زمان و حالا همین است که شناسنامه های الکترونیکی هویت ملی ماست و بدون درج ملیت، قوم و دین باید به تمام شهروندان این کشور توزیع شود، زیرا این شناسنامه ها فقط در جغرافیای افغانستان کارآیی دارند و هر چقدر خلاصه تر و موجز تر باشند بهتر می توانند جلو هر نوع امتیاز طلبی قومی خاص را بگیرند.

در انتخاب قوم، زبان و دین هیچ کدام نقشی نداشته ایم و همانطور که من افتخار می کنم الحمدالله مسلمانم، تاجیک فارسی زبانم و خواهان زندگی در کشوری هستم که مبنای آن عدالت، مساوات ، برابری و قانونیت باشد، به همه هموطنان خود از هر قوم، طایفه و زبانی این حق را می دهم که هویت خویش را حفظ کنند همه اقوام در کنار هم به عنوان یک ملت سربلند زندگی کنند.

  1. 2. سرود ملی!

سرود هر کشوری باید واقعاَ ملی باشد كه سرود ما این ویژگی را دارا نيست و چون به يك زبان (پشتو) برما تحميل شده قابل قبول من و اکثریت جامعه نمی باشد، باید سرود ملی به هر دو زبان رسمی کشور نوشته و خوانده شود.

  1. 3. واحد پولی!

چرا واحد پولی ما باید صرف به زبان پشتو باشد؟ به طور مثال پول كشور هندوستان به چندين زبان این کشور است، باید واحد پولی ما مزین به هر دو زبان رسمی این کشور باشد.

  1. 4. اسناد و نامه های دولتی!

تمام اسناد از جواز رانندگی تا پاسپورت و نامه های رسمی دولتی بايد به هر دو زبان رسمی کشور نوشته شود.

  1. 5. مصطلحات ملی!

باید برای مصطلحات ملی تعاریف مشخصی ارائه شود، موسسات عالی و آموزشی تمام موسسات آموزشی دولتی و خصوصي ( ملکی و نظامی ) بايد از واژه های هر دو زبان در کنار یکدیگر استفاده كنند و لوحه ها همه دانشگاه های و مراکز علمی بايد با هر دو زبان رسمی فارسی و پشتو مزين گردد.

توجه و رعایت این نکات می تواند به هر شخص احساس یکدلی و یکپارچگی بدهد برخورد های یک جانبه و شونیستی با مسایل ملی ما را به سوی انقطاب و بی اعتمادی سوق می دهد ولی متاسفانه تیم های حاکم در ارگ در شانزده سال گذشته به جای برنامه های ملی مشغول اجرای برنامه های قومی و گروهی شان بودند که سبب شده کشور ما به سوی جنگ های بیشتر، بی اعتمادی و بی باوری میان اقوام و ساکنان مختلف این مرز و بوم کشانده شود. این برنامه ها ناکامی خود را در عمل نشان داده اند و بعد از این نیز هیچ دستاوردی به نفع وحدت ملی که ما سخت بدان نیازمندیم، برای ما نخواهند داشت.

آقای غنی که حالا تحت تاثیر عده یی مریض فرمان توزیع شناسنامه های الکترونیکی و تحمیل واژه افغان را برای رضایت آن ها صادر کرده باید بداند که طرف دیگر را از خود رنجانده است، ایشان باید مشخص سازد که رییس جمهور یک قوم و تعدادی مشخص است و یا رییس جمهوری کل مردم افغانستان.

فرهاد مجیدی - نماینده مردم هرات در مجلس افغانستان

telegram

3

D Do new

6