امروز : جمعه ۲۳ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۲

Banner asli 2

اختصاصی /

کمیته صلح بادغیس پاسخ دهد!

کمیته صلح بادغیس پاسخ دهد!
چهارشنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۰۲ - ۱۷:۱۹ |
کد خبر : ۶۰۴۹ |
نوشته ها

در جریان 15 سال گذشته به اندازه‌ای افراد گروه طالبان به برنامۀ صلح ولایتی بادغیس پیوسته‌اند که آمار حضور طالبان در آن ولایت به این پیمانه نیست.


با یک جستجو در اینترنت به اخباری از پیوستن گروه طالبان به صلح می‌رسیم که ممکن است چنین آمار بلندی از فعالیت گروه طالبان در سرتاسر غرب کشور موجود نباشد.
پیش از این ولی شاه نایب‌زاده، نماینده مردم بادغیس در مجلس بزرگان کشور به وطن24 گفته بود: "بسیاری از موی‌سفیدان در مناطق مختلف این ولایت، مردم عادی را به نام مخالف مسلح دولت به شورای عالی صلح آورده و با صحنه ‌سازی با آنان صلح نمودند."
از میان ولسوالی‌های بادغیس در جوند طالبان با تعداد زیادی حضور داشته و از این ولسوالی طالبان بیشتری به برنامۀ صلح پیوسته‌اند.
دیده شده که گروه طالبان با تحویل دادن سلاح‌های فرسوده و از کار افتاده به برنامۀ صلح ولایتی، از مزایای این کمیته استفاده کرده و افراد پیوست شده به صلح هم پس از مدتی با طالبان یکجا می‌شوند.
بلندترین آمار پیوستن طالبان به برنامۀ صلح ولایتی در غرب کشور مربوط به بادغیس بوده و در هر مرتبه اضافه‌تر از 40 یا 50 تن با این پروسه یکجا می‌شوند.
اما آیا بادغیس این همه طالب دارد؟
گزارش‌ها نشان می‌دهد که نسبت به ولایت‌ فراه و حتی غور، در بادغیس مخالفان مسلح دولت کمتر فعالیت دارند.
به میزان افرادی که به برنامۀ صلح ولایتی در بادغیس پیوسته‌اند، در آن ولایت طالبان حضور نداشته و افرادی با نام طالبان از امتیازات کمیتۀ صلح سود می‌برند.
شورای صلح ولایتی در بادغیس سال پیش گفته بود از آغاز زمان فعالیت کمیتۀ صلح ولایتی در آن ولایت، (2000) تن از مخالفان مسلح دولت به برنامۀ صلح یکجا شدند.
اگر در ولایت بادغیس 2 هزار تن به برنامۀ صلح ولایتی پیوسته باشند، پس می‌بایست امنیت آن ولایت خوب شود.
حرفهایی شنیده می‌شود که در این ولایت طالبان پس از عضویت در کمیتۀ صلح به برنامه‌های ضد دولتی شان می‌پردازند.
تنها در ماه عقرب امسال و بر اساس گفته‌های عطالله کریمی منشی کمیتۀ صلح بادغیس اضافه‌تر از 60 تن به این برنامه یکجا شدند.
آنچه که در این میان شک برانگیز است آمار ارائه شده از سوی کمیتۀ صلح ولایتی بادغیس است؛ اگر این تعداد طالب به صلح پیوسته‌اند، پس چرا امنیت در آن ولایت برقرار نیست؟

telegram

3

D Do new

6