امروز : چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴

Banner asli 2

اختصاصی /

استعفای خودآگاهانه رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان

استعفای خودآگاهانه رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان
پنج شنبه | ۱۳۹۴/۰۹/۱۹ - ۱۹:۱۹ |
کد خبر : ۵۶۶۶ |
حوادث

رحمت الله نبیل روز پنج شنبه با فرستادن نامه‌ای به رسانه‌ها و پُست کردن آن در صفحه تویترش از استعفای خود از مقام ریاست امنیت ملی افغانستان خبر داده است.

 

رحمت الله نبیل در این نامه عنوان رئیس جمهور اشرف غنی نوشته است که در چند ماه گذشته «با بعضی پالیسی‌ها هم نظر نبوده و شرایط طوری بالایم تحمیل گردیده بود که زمینه‌های کار برایم محدود گردید.»

در این نامه خطاب به رئیس جمهور غنی آمده است که «فضای اعتماد کاری به دلایل مختلف آن قدر مکدر گردید که منجر به فشارهای بی حد و حصر شما و همچنان مطالبه متواتر شما به طور شفاهی در زمینه کناره گیری ام از این پُست گردید.»

نبیل در این نامه خود افزوده است که «مداخلات صریح کشورهای مغرض به ویژه پاکستان در امور داخلی افغانستان منتج به ناامنی‌های شدید در کشور گردیده است.»

رحمت الله نبیل روز گذشته همزمان با کنفرانس "قلب آسیا" که در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شده بود، پیام غیرمنتظره‌ای در صفحات فیس بوک و تویتر خود به نشر رساند و از سیاست‌های پاکستان در قبال افغانستان انتقاد کرد.

او در این پیام گفته بود: «همان لحظه‌یی که نواز شریف در کنفرانس امروز یک بار دیگر اعلان کرد که دشمن افغانستان دشمن پاکستان است، در همان لحظه هموطنان بیگناه ما در فامیلی‌های میدان هوایی قندهار، ولسوالی خانشین هلمند، و ولایت‌های تخار و بدخشان به شهادت می‌رسیدند.»

روز گذشته همزمان با ملاقات رئیس جمهور افغانستان با سران پاکستان روی از سرگیری مذاکرات صلح، شورشیان طالبان بر نقاط مختلفی در افغانستان حمله کردند. تنها در حمله شان بر میدان هوایی قندهار دست کم 50 تن که اکثرا غیرنظامی بودند، کشته شدند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است که رئیس جمهور استعفای نبیل را پذیرفته است. در خبرنامه ای که در وب سایت ریاست جمهوری افغانستان نشر شده، آمده است: «با وجود آن که رئیس جمهور طرفدار آمدن تغییرات در رهبری این نهاد امنیتی در این شرایط جنگی نبود، اما به خواست آقای نبیل احترام گذشته و آن را منظور کرده است.»

قرار است رئیس جمهور افغانستان شام پنج شنبه در یک نشست فوق العاده فردی را از داخل ریاست عمومی امنیت ملی به حیث سرپرست آن تعیین کند.

telegram

3

D Do new

6