امروز : چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۰

Banner asli 2

اختصاصی /

محیط زیست هرات نگران کمبود آب و خشکسالی

محیط زیست هرات نگران کمبود آب و خشکسالی
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ - ۱۴:۱۵ |
کد خبر : ۶۷۸۸ |
نوشته ها

اداره محیط زیست ولایت هرات نگران استفاده و رفتار نادرست شهروندان از آب است.

به گزارش خبرگزاری وطن24، در خبرنامه اداره محیط زیست ولایت هرات آمده است که استفاده نادرست از آب و عدم صرفه جویی ممکن است که آینده آن را به خطر بیاندازد.

بر اساس خبرنامه، بسیاری از کشورهای جهان بر اثر خشکسالی آب کافی برای نوشیدن ندارند؛ در حالی که در بعضی از کشورها کمبود آب به علت رفتار نادرست اهالی آن است.
همچنین آمده است که بعضی کشور ها جنگل‌ها را نابود می‌کنند، مرداب‌ها و آب‌خیز‌های خود را می‌خشکانند، سرک‌های خود را در جاهایی که نیازی به اسفالت ندارد اسفالت می‌کنند، کنار رود خانه‌ها، جوی‌بارها و جریان‌های گسترده آب را با سمنت استحکام می‌بخشند؛ که پیامدی به جز کاهش فراگیر میزان جذب آب زمین در قبال نداشته است.

در این نوشته گفته شده است که در کشور ما پوشش نباتی کافی وجود ندارد و این مسئله ناگوار در طول سالیان متمادی اتفاق افتاده است.

به نقل از این نوشته، چرای مفرط مواشی، فقر و تنگدستی، نابسامانی‌های فراگیر در بخش عدالت اجتماعی، مکدر شدن مساوات همگون شهروندی، ناتوانی در بهره‌جویی از انرژی‌های پاک، ناتوانی مالی مردم در بهره‌برداری از منابع قابل دسترس برای شکوفائی کشور و دیگر مسائل، موجب نابودی منابع طبیعی و کاهش روز افزون منابع آب‌های شیرین در افغانستان شده است.

همچنین معضل دیگر، کاهش میزان بارندگی در سال گذشته و سال جاری بوده است.

گفته شده که وقتی زمین توانائی جذب آب را از دست می‌دهد، آب‌های سطحی خشک شده و به چاه مبدل می‌شوند.
در ادامه نوشته شده است که گاهی زمین‌های زراعتی به شیوه غیر معیاری به قدری زیر پوشش آب قرار می‌گیرند که ذخایر آب‌های سطحی و زیر زمینی به پایان می رسد و گاهی هم در هنگام انتقال آب از جایی به جایی دیگر، نمک موجود در خاک حل می‌شود و آب را شور می‌کند.

اداره محیط زیست هرات می گوید که هدف از این نوشته این بوده که بگوییم: ما می‌توانیم متحدانه برای زندگی بهتر تلاش کرده و آب، این نعمت پاک خداوندی را حفاظت و نگهداری کینم.

گفتنی است که در سال جاری میزاین بارندگی در کشور کاهش چشم گیری داشته و همین موضوع نگرانی های زیادی را به دنبال داشته است.

telegram

3

D Do new

6