۸۰۶ میلیون افغانی کمک چین برای سیلاب زدگان افغانستان
۸۰۶ میلیون افغانی کمک چین برای سیلاب زدگان افغانستان

چین برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی اخیر در افغانستان 806 میلیون افغانی مواد غذایی و پول کمک می‌کند.

چین برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی اخیر در افغانستان ۸۰۶ میلیون افغانی مواد غذایی و پول کمک می‌کند.

تفاهم‌نامه کمک‌ غذایی چین امروز یکشنبه (۳۰ سنبله)، میان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث و سفارت چین در کابل امضا شد.

غلام بهاءالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث گفت که قرار است یک هزار و ۲۸۶ تُن گندم و سه هزار و ۹۸۲ تُن برنج چینایی که ارزش مجموعی آن ۵۵۰ میلیون افغانی است، به آسیب‌‎دیده‌گان حوادث طبیعی ماه اخیر کمک شود.

وی افزود که روند انتقال این کمک‌ها به افغانستان آغاز شده است و پس از انتقال به کشور، به گونه شفاف به آسیب‌دیده‌گان توزیع خواهد شد.

افزون بر این، چین تعهد کرده است که ۲۵۶ میلیون افغانی را برای رسیده‌گی به افرادی که خانه‌های شان به گونه کامل یا قسمی تخریب شده است، اختصاص دهد.

آقای جیلانی در ادامه از کمک‌های بشردوستانه چین و تعهد این کشور برای کمک‌ به بی‌جاشده‌گان قدردانی کرد.

وانگ یو، سفیر چین در افغانستان تصریح کرده است که ارزش کمک‌های غذایی و مواد اولیه این کشور به افغانستان از ۲۰۱۸ بدین‌سو به ۲۰ میلیون دالر می‌رسد.

وی در ادامه گفت که این کشور هم‌چنان وسایل طبی و کیت‌های تشخیصیه ویروس کرونا را به ارزش شش میلیون دالر با افغانستان کمک کرده است.

گفتنی است که جاری‌شدن سیلاب‌ها در ۱۵ ولایت کشور، آسیب‌های جانی و مالی به مردم وارد کرد.

این سیلاب‌ها در جریان پنجم تا هشتم سنبله جاری شد و بر اساس آمارها، بیش از ۲۰۰ تن در نتیجه آن کشته و بیش از ۲۸۰ تن زخمی شدند.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث پیش‌تر تصریح کرده بود که حدود پنج هزار خانه در این سیلاب‌ها به گونه کامل و قسمی تخریب شد و صدها خانواده نیز بی‌جا شدند.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24