60 درصد کودکان کار در هرات از مهاجران هستند

مسئولان در اداره کار و امور اجتماعی هرات می‌گویند بیش از 10 هزار کودک کار در این ولایت مصروف کار هستند که بالای 60 فیصد آنان را بیجاشدگان داخلی شکل می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری جمهور، عبدالستار ظریفی، آمر اداره کار و امور اجتماعی هرات می‌گوید: در سال 2019 این نهاد با حمایت برخی موسسات یک سروی علمی و همه‌جانبه در تمامی نقاط هرات انجام دادند که 9 هزار کودک کار در آن زمان به ثبت رسیده بود.
به گفته آقای ظریفی در میان این 9 هزار کودک بالایی 60 فیصد آنان از بیجاشدگان داخلی می‌باشند که به علت فقر و بیکاری به هرات کوچ کرده‌اند.
وی در ادامه می‌افزاید که از دو سال قبل تا کنون هیچ‌سروی صورت نگرفته و در حال حاضر این امکان وجود دارد که بالایی 10 هزار کودک کار در سطح شهر هرات حضور داشته باشند.
به بیان او، این آمار را وضعیت شکننده اقتصادی فعلی کشور و به خصوص هرات مشخص می‌کند.
آمر اداره کار هرات همچنین گفت که در حال حاضر 2 هزار تن از این کودکان در برنامه‌های فن و حرفه تحت آموزش هستند.
به گفته او این کودکان با فراگیری این آموزش‌ها می‌توانند با یادگیری یک حرفه فارغ شوند و از کار در سطح شهر نجات داده شوند.
این کودکان از سوی موسسات بین‌المللی آموزش و اکمال می‌شوند.
همچنین گفته شده در زمستان پیش ‌رو اداره کار و امور اجتماعی با همکاری مقام ولایت هرات 500 کودک دیگر کار را در برنامه‌های آموزشی شامل می‌کنند.
مسئولان این نهاد افزوده‌اند که با نهادهای خارجی صحبت صورت گرفته و تلاش می‌شود از افزایش کودکان کار در سطح شهر هرات جلوگیری شود.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.