امروز : چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۲

Banner asli 2

اختصاصی /

نگهداری از پرندگان زینتی در خانه‌های مردم هرات

نگهداری از پرندگان زینتی در خانه‌های مردم هرات
دوشنبه | ۱۳۹۶/۰۲/۰۴ - ۱۵:۲۹ |
کد خبر : ۱۶۹۵ |
چند رسانه ای

در هرات نگهداری پرنده‌گان در بین شماری از جوانان، افراد میان‌سال و حتی بزرگ‌سالان یکی از سرگرمی‌ها به حساب می‌آید.


در میان پرندگان زینتی که در خانه‌های برخی از مردم هرات نگهداری می‌شود می‌توان به طوطی، مینا، قناری، فنج، کبک و مرغ عشق اشاره کرد.
در میان‌ همۀ این پرندگان خانگی، قناری یکی از مرغ‌های زینتی است که در بیشتر خانه‌های مردم هرات به چشم می‌خورد.
افرادی که به نگهداری پرندگان زینتی در خانه‌های شان می‌پردازند، پرورش و نگهداری آنرا یک شوق دانسته و می‌گویند از این کار لذت می‌بَرند.

.be">
.be

در هرات نیز دوکان‌های زیادی به خاطر خرید و فروش پرندگان زینتی فعالیت دارد و بر اساس گفته‌ها بیشتر پرندگان شان هم از ایران وارد هرات می‌شود.
سید عظیم‌الدین احراری، یک تن از پرنده فروشان درب قندهار هرات می‌گوید که از 12 سال به این طرف پرندگان زینتی را پرورش و خرید و فروش می‌کند.
بنا بر گفته‌های او بیشتر مردم به خاطر علاقه‌ای که به نگهداری پرندگان دارند به دوکان او مراجعه کرده و پرنده خریداری می‌کنند.
او می‌گوید که در هرات بیشتر از هر ولایت دیگری مردم به نگهداری پرندگان می‌پردازند.
آقای احراری گفت: "فعلا کار و بار مردم خوب نیست سابق هر روز مردم به خاطر خرید به دوکان من می‌آمدن ولی فعلا خرید جوجه کمتر شده است اما باز هم مردم به شوق خود ادامه می‌دهند."

.be">
.be

او همچنین گفته قیمت خرید و فروش پرندگان هم مختلف بوده که از یک هزار افغانی تا 100 هزار افغانی هم در بازار هرات معامله می‌شود.
عبدالقدیر، یک تن از باشندگان ولسوالی غوریان هرات هم می‌گوید که از 16 سال به این طرف پرندگان زینتی را در خانه‌اش نگهداری و پرورش می‌دهد.
او می‌گوید: "نگهداری که من از این پرنده‌ها می‌کنم شوقی است و دوکانی ندارم فقط در خانه از پرنده‌ها نگهداری می‌کنم و به این کار شوق زیادی دارم."
عبدالقدیر می‌گوید اکنون 30 دانه پرندۀ مختلف در خانه‌اش دارد و پرندگان زینتی در فصل بهار به طور معمول تخم می‌دهند و می‌شود از آن جوجه‌گیری کرد.
این باشنده غوریان می‌گوید که پس از نگهداری و بزرگ شدن جوجه‌ها آنان را به دوکان‌ها آورده و به فروش می‌رساند.
او گفته در صورتی که فردی بتواند به دُرستی از پرنده‌ها حفاظت کند و پرورش شان دهد، این کار نوعی سرمایه و تجارت به حساب می‌آید.
 

به دلیل نوای زیبا این پرندگان شماری از شهروندان هرات نگهداری آنان را دوست داشته و در بعضی از خانه‌های مردم هرات پرندگان زینتی موجود است.
در میان پرندگان زینتی "قناری" یکی از انواع پرندگان است که بین علاقه‌مندانَ نگهداری از پرندگان زبان زد است.
به عکس‌های زیر توجه کنید:

 

telegram

3

D Do new

6