امروز : چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴

Banner asli 2

اختصاصی /

فساد گسترده در کمیساری مرز اسلام قلعه هرات – زائران باید رشوه بدهند

فساد گسترده در کمیساری مرز اسلام قلعه هرات – زائران باید رشوه بدهند
سه شنبه | ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ - ۱۷:۱۱ |
کد خبر : ۱۶۹۴ |
چند رسانه ای

اسناد و اطلاعات به دست آمده از منطقه صفر مرزی اسلام قلعه در ولایت هرات، حکایت از فسادی گسترده دارد که مانع خروج به موقع زائران عتبات عالیات از کشور می‌شود.

بنا بر این اطلاعات، کمیساری اسلام قلعه به خاطر راه انداختن کار مردم و زدن مهر خروجی بر روی پاسپورت‌های زائران، از تعداد زیادی از آنان 500 افغانی دریافت کرده است.

پس از اینکه سفرهای کاروانی هزاران تن از مردم افغانستان به سمت ایران و از آنجا به کشور عراق برای شرکت در اربعین حسینی(ع) و مراسم بیست و هشتم صفر آغاز شد، شکایت‌هایی صورت گرفت که برخی کاروان‌ها باید ساعت‌ها و یا حتی روزها را در پشت کمیساری اسلام قلعه معطل باقی بمانند تا از مرز عبور کنند.

پیگیری‌های ابتدایی این را نشان داد که کمبود نیرو و ساعت کاری باعث این اتفاقات شده است.

اما اسناد و اطلاعاتی که از منابع معتبر دولتی در اختیار خبرگزاری وطن24 قرار گرفته نشان می‌دهد که اخاذی از زائران، دلیل اصلی این بلاتکلیفی بوده است.

بنا بر این یافته‌ها، افرادی در کمیساری مرز اسلام قلعه به خاطر راه انداختن فوری کار قانونی زائران، تا 500 افغانی از مردم پول گرفته‌اند و صدها تن هم که حاضر به پرداخت پول نشده‌اند، مجبور بودند در سرمای شب، در یک منطقه باز و فاقد امکانات اولیه از جمله، محل خواب، سرویس بهداشتی و نمازخانه منتظر باقی بمانند.

assd

این اطلاعات نشان می‌دهد که در کمیساری اسلام قلعه بخشی ایجاد شده است که زیر نام "ثبت نام" از مردم پول دریافت می‌شود.

این در حالی است کسانی که دارای پاسپورت و ویزای معتبر هستند، باید بدون وقت تلفی و هزینه‌ای، با مهر خروجی این کمیساری از کشور خارج شوند.

شفق رفعت، یکی از این افراد میگوید: "اگر من و امثال من امروز در این سرما و در بلاتکلیفی به سر میبریم، به خاطر این است که پول نداده ایم، ما میخواهیم به زیارت برویم، چرا باید پول اضافی پرداخت کنیم؟"

او این روند را نادرست و فساد آشکار خوانده و میخواهد که به این قصه پایان داده شود.

علاوه بر این اطلاعات و اسناد، شماری از زائران هم می‌گویند که از آنان درخواست پول شده ولی حاضر نشده‌اند که به خاطر پیشبرد کار قانونی شان رشوه بدهند.

در همین حال باقی ماندن پشت دیوارهای کمیساری اسلام قلعه، صبر زائران حسینی را به پایان رسانده و از دولت درخواست شده تا مانع این گونه رفتارها و فساد شود.

شماری از این زائران می‌گویند که به آنان حتی اجازه این را داده نشده تا در صحن کمیساری منتظر بمانند.

آنان به این اعتقاد هستند که چنین بدرفتاری و کارشکنی‌ها نمی‌تواند، مانع رفتن آنان به زیارت اباعبدالله‌الحسین(ع) و ائمه معصومین شود.

در این رابطه خواستیم تا با محمدرفیق لمر، کمیسار بندر مرزی اسلام قلعه مصاحبه تصویری انجام دهیم اما او حاضر به این کار نشد.

آقای لمر ولی در یک گفتگوی صوتی ضمن رد این ادعاها، اسناد و اطلاعات، گفت که اداره‌اش به صورت شبانه روزی کار کرده و برای مردم خدمات داده است.

به بیان وی، هرگاه کسی به موردی از فساد و گرفتن رشوه برخورده است، باید قبل از رسانه‌ای کردن قضیه، کمیساری را در جریان بگذارد.

 

 

با این همه مسئولان اداره محلی ولایت هرات می‌گویند که با هرگونه مورد فساد در این ولایت مبارزه می‌کنند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفته است در صورتی که این اسناد دارای اعتبار باشد، فرد متخلف را به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی خواهند کرد.

نا گفته نباید گذاشت که یکی دیگر از دلایل مشکلات زائران در نقطه صفر مرزی اسلام قلعه، کمبود امکانات هم خوانده شده است.

با این همه، بی نظمی که امسال در زمان سفرهای اربعین در ولایت هرات رخ داده، در سال‌های پیش کمتر اتفاق افتاده بود.

telegram

3

D Do new

6