۳۲ دستگاه تنفس مصنوعی افغانستان به پاکستان قاچاق شده است
۳۲ دستگاه تنفس مصنوعی افغانستان به پاکستان قاچاق شده است

تعدادی از دستگاه های تنفس مصنوعی کمک شده به افغانستان که ارزش مجموعی آنها بیش از 600 هزار دالر بوده، اکنون نزد قاچاقچیان در شهر پیشاور پاکستان است.

تعدادی از دستگاه‎ های تنفس مصنوعی کمک شده به افغانستان که ارزش مجموعی آنها بیش از ۶۰۰ هزار دالر بوده، اکنون نزد قاچاقچیان در شهر پیشاور پاکستان است.

رسانه‎ها خبر داده اند که ۳۲ دستگاه  تنفس مصنوعی “وینتلاتور” که ارزش آنها حدود ۶۰۰ هزار دالر می‌شده به کشور پاکستان قاچاق شده است.

این دستگاه های تنفس مصنوعی در اختیار قاچاق‎چیان در پیشاور پاکستان است.

بر بنیاد گزارش این رسانه ها؛ گفتگوی فرد تسهیل‌گر که از طریق واتس‎اپ با قاچاق‌چیان انجام شده در آن به پنهان‌ کردن ۳۲ دستگاه تنفس مصنوعی از وزارت صحت عامه سخن گفته شده و ارزش هرکدام آن بین ۱۸ تا ۲۵ هزار دالر گفته شده‌است.

وزارت صحت عامه گفته‌است که بررسی‌هایش را درباره قاچاق دستگاه‌های تنفس مصنوعی به پاکستان آغاز کرده و اگر چنین کاری صورت گرفته باشد، با کسانی که در قاچاق این دستگاه‌ها دست دارند، برخورد قانونی خواهد شد.

دستگاه تنفس مصنوعی به بیماران مبتلا به کرونا که نفس‌تنگی حاد را تجربه می‌کنند، کمک می‌کند تا به ریه‌های شان آکسیجن برسد. به‌دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور ده‌ها دستگاه تنفس مصنوعی از سوی کشورها و نهادهای بین‌المللی به افغانستان کمک شد.

این در حالیست که دو روز قبل سرپرست وزارت صحت عامه گفته بود که از ۱۵ میلیون دالر بودجه حکومت برای مبارزه با کرونا، ۱۲ میلیون دالر آن برای خرید یک هزار دستگاه وینتلاتور به مصرف رسیده است.

آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در کشور نزدیک به ۲۹ هزار نفر اعلام شده و بر بنیاد همین آمار، حدود ۶۰۰ مبتلا نیزجان‌ خود را از دست داده‌اند.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24