۳۰ درصد کار بند پاشدان هرات پیش رفته است
۳۰ درصد کار بند پاشدان هرات پیش رفته است

کار ساخت بند پاشدان دومین بند آبیاری بزرگ در ولایت هرات 30 درصد به پیش رفته است.

به گزارش خبرگزاری وطن۲۴، عبدالقیوم رحیمی والی هرات امروز ۱۵ دلو، از جریان کار ساختمانی بند پاشدان بصورت مفصل بازدید کرد و از پیشرفت و سرعت کار ابراز خرسندی نمود.
والی هرات ضمن تقدیر از تلاش انجنیران و کارمندان شرکت مجری ساخت بند پاشدان گفت: “اداره محلی هرات تلاش خواهد کرد اندک مشکلات باقی مانده را نیز مرفوع سازد.”
مسئولان شرکت مجری ساخت بند پاشدان، کنترول سیلاب های فصلی، آبیاری هزاران جریب زمین زراعتی، توسعه فضای سبز و تولید دو میگاوات برق را از جمله اهداف اساسی ساخت این بند اعلام کردند.
گفته می‌شود با تکمیل کار ساخت بند پاشدان ۱۳۰۰۰ هکتار زمین که شامل ۶۵ هزار جریب زمین زراعتی می‌گردد، تنها در ولسوالی کرخ و ساحات شهری آبیاری می‌شود.
بند پاشدان با هزینه ابتدایی ۱۱۷ میلیون دالر امریکایی در سال ۱۳۹۰ تهداب‌گذاری شد ولی به دلیل مشکلات تخنیکی قرارداد آن در سال ۱۳۹۵فسخ و سپس در سال ۱۳۹۶ مجدد به کمپنی هیواد وال واگذار شد.
این بند که در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر هرات موقعیت دارد، قرار است تا سه سال آینده به بهره برداری سپرده شود.
مسئولان وزارت انرژی و آب، می‌گویند که دو شرکت خارجی و یک شرکت افغانی مسئولیت ساخت این بند را به عهده دارند و در حال حاضر شماری از متخصصان خارجی نیز برای پیشبرد کار این پروژه، در هرات حضور دارند.

 

  • نویسنده : سید غفور هاشمی ثاقب
  • منبع خبر : وطن24