یک روز تا پایان آتش بس؛ اسرائیل برای تمدید آتش بس چراغ سبز نشان داد

جنبش حماس و رژیم اسرائیل در چهارمین روز آتش بس قرار دارند و نگاه‌ها در سراسر جهان و خصوصا در اراضی اشغالی و باریکه غزه به ادامه آتش بس دوخته شده‌ است.

نخست وزیر رژیم صهیوستی در تماسی که با بایدن داشته بر تداوم آتش بس چراغ سبز نشان داده است. حماس نیز اعلام کرده که به دنبال توافقی جهت تمدید زمان آتش بس است.

به گزارش خبرگزاری وطن24، طی چهار روز آتش بس که امروز دوشنبه (6 قوس) آخرین روز آن است، دست‌کم 150 فلسطینی در ازای 50 اسرائیلی آزاد خواهند شد.

بر بنیاد گزارش‌ها در تحویل اسرا،  حماس شرایط را برای رژیم اسرائیل دیکته کرده و بخش قابل توجهی از گروگان‌های اسرائیلی را از شمال نوار غزه که ارتش اسرائیل ادعای تصرف آن‌جا را داشت، تحویل کارکنان صلیب سرخ جهانی داده است.

با این حال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می‌گوید که بعد از تماس تلفنی با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نگاه مثبتی به تمدید آتش بس بعد از پایان آتش بس بشردوستانه 4 روزه فعلی دارد؛ به شرطی که روزانه بیش از 10 نفر از زندانیان اسرائیلی نزد حماس آزاد شوند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی درحالی از تمایل خود به ادامه آتش بس می‌گوید که از سوی صهیونیست‌های ساکن اراضی اشغالی، احزاب مخالف و جامعه جهانی شدیدا برای توقف حملات خود به غیرنظامیان در غزه که تا کنون بیش از 15 هزار کشته برجا گذاشته است تحت فشار قرار دارد و عملیات زمینی ارتش این رژیم دستاورد چندانی نداشته است.

نتانیاهو ادامه داده که من به رئیس جمهور آمریکا گفتم که پس از این ما با قدرت به اهداف خود که نابودی حماس و اطمینان از اینکه غزه دیگر مثل قبل نخواهد بود بازخواهیم گشت.

با این حال، جنبش حماس ضمن تلاش برای آتش بس اعلام کرده که تا کنون 10 الی 12 درصد از ظرفیت‌های نظامی خود را وارد میدان کرده است. سران این جنبش تاکید کردند که حماس کاملا برای دفاع از غزه و مبارزه با رژیم صهیونستی آماده است.

این همه درحالی است که خبرگزاری تشکیلات خودگردان می‌گوید نیروهای اسرائیلی بعد از اعلام آتش‌بس به ۱.۷ میلیون آواره فلسطینی که در زمان جنگ به جنوب غزه پناه برده بودند، نه اجازه رفتن به خانه‌هایشان را می‌دهد و نه اجازه می‌دهد در زیر آوارها به دنبال اعضای مفقود‌شده خانواده‌هایشان باشند؛ خانه‌هایی که اکثر آن‌ها در جریان جنگ در شمال یا مرکز نوار غزه یا به طور کامل یا به طور جزئی ویران شده‌اند.

 

 

 

منبع خبرگزاری وطن24
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.