یونیسف: وضعیت بشری در افغانستان رو به وخامت است/ دو میلیارد دالر نیاز داریم

به گزارش خبرگزاری وطن24، در بیانیه‌ای که روز گذشته (سه شنبه، 16 قوس) از سوی یونیسف به نشر رسیده گفته شده است که این نهاد دو میلیارد دالر نیاز دارد تا نیازمندی‌ فوری بیش از ۲۴ میلیون نفر که نصف آن کودکان‌اند را برطرف کند.

در بیانیه آمده است که وضعیت بشری در افغانستان رو به وخامت است.

الیس اکونگا، نماینده یونیسف در افغانستان می‌گوید: “زمستان آغاز شده و بدون پول اضافی، یونیسف و شرکای آن قادر نخواهند بود تا به کودکان و خانواده‌های نیازمند کمک رسانی کنند؛ میلیون‌ها کودک افغان در معرض خطر قحطی و مرگ قرار دارند”.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل تخمین زده‌است که نصف کودکان زیر سن پنج سال در افغانستان تا سال ۲۰۲۲ به دلیل بحران غذایی به سوتغذیه حاد مبتلا خواهند شد.

علاوه بر این شیوع بیماری‌های کشنده خطر دیگری است که به گفته یونیسف کودکان افغان را تهدید می‌کند. بر اساس آمار این اداره در سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۰ هزار واقعه سرخکان در افغانستان ثبت شده است.

یونیسف گفته‌است که این اداره در صورت دریافت دو میلیارد دالر خدمات حیاتی را برای کودکان افغان فراهم کرده و تداوم ارایه خدمات اساسی چون صحت و آموزش را برای آنان تضمین خواهد کرد.

خانم اکونگا کشورهای کمک‌کننده را ترغیب کرده‌است که به درخواست بشردوستانه یونیسف پاسخ مثبت گفته و از کودکان افغان حمایت کنند.

او گفته‌است: “ما باید حس مشترک بشری خود را به یاد آورده و برای زنده نگهداشتن کودکان، تغذیۀ درست، تامین مصئونیت و زمینۀ آموزش آنان هرکاری را انجام دهیم”.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.