یحیی فولادی درگفتگو با وطن24؛ پاکستان ناگزیر به ترمیم روابط با کابل شده است

هم‌زمان با انتشار خبری سفر قریب‌الوقوع وزیر خارجه پاکستان به افغانستان آگاهان سیاسی می‌گویند پاکستان به دنبال باز کردن فصل جدیدی از روابط با افغانستان است و این سفر نشان می‌دهد که این کشور از سیاست‌های خود طی سه سال گذشته با حکومت افغانستان خسته شده است.

روزگذشته اسحاق دار، وزیر خارجه پاکستان، اعلام کرد که به زودی به کابل سفر خواهد کرد.

یحیی فولادی، فعال رسانه‌ای و آگاه سیاسی در گفتگو با خبرگزاری طن24 می‌گوید: «پاکستان در طول پنج دهه‌ی اخیر سیاست‌های خصمانه‌ی در قبال افغانستان داشته است.»

به‌گفته او طی سه سال گذشته نیز پاکستان سیاست‌های نادرست و البته ناکامی را در قبال افغانستان در پیش گرفت که برخا به تنش‌های در سطح بالا و بسته شدن گذرگاه‌های مرزی و به درگیری مرزبانان منجر شد.

وی اضافه کرد که سفر یک مقام بلندپایه پاکستان در روزهای پیش رو به افغانستان حاوی درک پاکستان از واقعیت جدید افغانستان است و این کشور با این سفر فصل جدیدی از روابط با افغانستان را در پیش خواهد گرفت.

آقای فولادی تاکید کرد که حکومت فعلی افغانستان فراتر از پاکستان و به فکر گسترش روابط تجاری با آسیای میانه، وصل شدن به بازارهای جهان و هند از طریق چابهار است و طی دو سال گذشته پاکستان تلاش‌های زیادی برای خنثی‌سازی این رویکرد کرده اما به بن‌بست خورده است.

«فصلی جدید از روابط میان دو کشور به معنی تلاش پاکستان برای درک واقعیت‌ها و خسته شدن از سیاست‌های این سه سال است که سران این کشور را مجبور به گفتگوی معنی‌دار با افغانستان کرده است.»

این درحالی است که طی روزهای اخیر روند اخراج مهاجران افغان نیز از پاکستان به حالت تعلیق درآمده است.

نخست وزیر پاکستان گفته که با مهاجران به مهربانی برخورد خواهد شد. بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پیشین پاکستان نیز گفته است که تنش بین افغانستان و پاکستان با نوشیدن یک گلاش چای حل نمی‌شود و باید کارهای مهم‌تری در این بخش کرد.

در نزدیک به سه سال گذشته هیچ وزیر خارجه پاکستان به افغانستان سفر نکرده است و ادعای مقامات پاکستان مبنی بر حضور و فعالیت تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان و حملات مکرر این گروه به نیروهای امنیتی پاکستان، موجب بروز اختلافات جدی میان دو کشور شده است.

بیشتر در این گفتگوی صوتی:

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.