یا شفافیت در نتایج آرا و یا بسته شدن درب اداره ولایت برای همیشه

شماری از نامزدان معترض هرات در مقابل اداره محلی این ولایت با هوادارانشان دست به تظاهرات زده و خواهان جدا شدن رأی‌های سفید از سیاه شدند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، حجت‌السلام والمسلمین احمد‌علی جبرئیلی، یکی از این نامزدان معترض هرات می‌گوید: “در این انتخابات 350 هزار رأی استفاده شده که 170 هزار رأی کاملا تقلبی می‌باشد که مسئول این تقلب کسانی‌اند که در درون کیمسیون این ولایت هستند.”

وی از حکومت خواست افرادی را که در کیمسیون مستقل انتخابات این ولایت دست به تقلب زده‌اند را با برخوردی جدی روبرو کند.

او بیان داشت اگر حکومت به خواسته‌های نامزدان و مردم این ولایت توجه نکند در انتخابات آینده ریاست جمهور شرکت نمی‌کنند و این برنامه بزرگ را تحریم خواهند کرد.

به گفته او اگر این بی‌عدالتی و کم توجهی از طرف مسئولان به ویژه رئیس جمهور نادیده گرفته شود مردم این ولایت همکاری‌شان را با حکومت قطع می‌کنند.

این نامزد معترض افزود در منطقه “چهاریک” غوریان 45 خانه بیشتر نیست اما 2500 رای به یک شخص مشخص از همین منطقه به ثبت رسیده است.

حجت‌السلام والمسلمین احمدعلی جبرئیلی یادآور شد در تقلب صورت گرفته در منطقه‌ چهاریک غوریان باز هم دست افراد مشخص از کیمسیون مستقل انتخابات این ولایت دخیل بوده است.

در همین حال سید‌طاها صادق، یکی دیگر از این نامزدان معترض این ولایت می‌گوید: “باید حکومت صدای عدالت خواهی نامزدان معترض را بشود و اگرنه تظاهرات‌های میلیونی در راه خواهد بود.”

او تأکید کرد این آخرین تظاهرات هم نخواهد بود و از هر گزینه ممکن کار گرفته خواهد شد.

وی به مسئولان حکومتی هم هشدار می‌دهد که اگر صدای عدالت خواهی آنان را نایده بگیرند درب اداره محلی این ولایت را برای همیشه خواهند بست.

او افزود یک تعداد افراد دزد و متقلب در کیمسیون مستقل انتخابات این ولایت حاکم شدند و رای مردم را به بازی گرفته‌اند.

به بیان او در صندوق‌ها رای‌های خیالی را اضافه کرده و در سایت‌ها هم رای‌های جعلی را به مردم نشان داده‌اند.

آقای صادق خواهان جدا شدن رای‌های سیاه از سفید شد.

وی یادآور شد برایش فرق نمی‌کند که در لیست نامزدان بَرنده باشد یا نه اما باید عدالت تامین شود و آنان به هیچ متقلبی اجازه رفتن به مجلس آینده را نخواهند داد.

این نامزدان در یک قطعنامه خواهان باز شماری دوباره رأی‌ها شده و تأکید کردند که باید این شمارش با حضور ناظرین نامزدان، رسانه‌ها، جامعه مدنی و دیگر نهادها صورت بگیرد.

در قطعنامه ذکر شده، این نامزدان خواهان برخورد جدی افراد متقلب کیمسیون‌های مرکزی و ولایتی شده و خواهان معرفی آنان به دادستانی شدند.

بعد از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی نامزدان این ولایت بارها صدای اعتراض شان را بلند کرده و حتی خیمه اعتراضی‌شان را مقابل در کیمسیون این ولایت زدند اما تا حال جواب مثبتی دریافت نکرده‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.