گفتگو چهار کشور ایران، روسیه، چین و‌ پاکستان درباره صلح افغانستان
گفتگو چهار کشور ایران، روسیه، چین و‌ پاکستان درباره صلح افغانستان

نماینده‌گان ویژه روسیه، چین، ایران و پاکستان در‌باره افغانستان، روز دوشنبه در یک نشست تصویری اوضاع افغانستان را به بحث گرفتند.

نماینده‌گان ویژه روسیه، چین، ایران و پاکستان در‌باره افغانستان، روز دوشنبه در یک نشست تصویری اوضاع افغانستان را به بحث گرفتند.

آنان پس از این نشست یک اعلامیه ۱۳ ماده‌یی را صادر کردند که در آن درباره توافق سیاسی میان غنی و‌ عبدالله، روند صلح و خروج نیروهای خارجی از افغانستان بحث شده‌است.

در ماده نخست این اعلامیه آمده‌است این کشورها به حاکمیت، استقلال، و‌آزاد و اراده مردم افغانستان احترام می‌گذارند؛

۲- هر چهار کشور از توافق میان رهبران سیاسی افغانستان استقبال می‌کنند و امیدوارند که این رویداد مهم، آغاز مذاکرات میان افغانان را تسریع ببخشد.

۳-چهار کشور از یک روند صلح و مصالحه به رهبری و مالکیت افغانان حمایت می‌کنند، باور دارند که مذاکرات فراگیر میان افغانان تنها را رسیدن به مصالحه ملی و پایان منازعه طولانی در افغانستان است.

۴-از گروه‌های قومی و احزاب افغانستان به‌شمول طالبان می‌خواهند که با استفاد از فرصت، هر چه زودتر زمینه را برای آغاز مذاکرات میان افغانان فراهم بسازند.

۵- از دستیابی افغانستان به صلح جامع و ‍پایدار در هر تاریخ زودهنگام احترام به قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان و حقوق قانونی زنان و گروه‌های قومی و مذهبی حمایت می‌کنند.

۶- به پیامدهای خروج نیروهای خارجی از افغانستان از نزدیک توجه دارند و از نیروهای خارجی می‌خواهند که به‌گونه منظم و مسوولانه از افغانستان بیرون شوند تا اوضاع افغانستان گواه یک انتقال با ثبات باشد.

۷- از رهایی زندانیان از سوی تمامی طرف‌های منازعه در افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

۹- خواهان اعلام همزمان آتش‌بس جامع در افغانستان از سوی طرف‌های درگیر استند.

۱۰- با ابراز نگرانی از تهدید جدی هراس‌افگنی در افغانستان، تمامی طرف‌ها را فرا می‌خوانند که در برابر القاعده، داعش، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، تحریک طالبان پاکستان و سازمان‌های هراس‌افگن دیگر که بر ضد کشورهای منطقه فعالیت می‌کنند اقدام قاطع کنند و تولید و قاچاق مواد مخدر را در افغانستان یک سره نابود بسازند.

۱۲- تاکید می‌ورزند که بازگشت و ادغام پناهجویان باید بخشی از هر روند صلح و مصالحه در افغانستان باشد و از جامعه جهانی می‌خواهند که از بازگشت با عزت پناه‌جویان افغان بربنیاد زمان بندی به کشورشان حمایت کنند.

۱۳- تاکید کرده‌اند که با مسایل مربوط به افغانستان در ارتباط خواهند بود و یک‌جا برای صلح و‌ ثبات در افغانستان کار خواهند کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24