گفتگو با نظر محمد ثاقب؛ خواست آمریکا ایجاد شکاف در روابط افغانستان و کشورهای منطقه است

آگاهان سیاسی در غرب افغانستان می‌گویند پاکستان از گذشته تا امروز در پی نشان دادن چهره منفی از افغانستان به منطقه و جهان بوده و در حال حاضر نیز با حمایت و همکاری آمریکا این سیاست را ادامه می‌دهد.

آنان می‌گویند که حکومت فعلی پاکستان به فکر ثبات در منطقه نیست بلکه در تلاش است تا با عملی‌سازی طرح‌های آمریکا، روابط بین کشورهای منطقه‌ و همسایگان را مختل و تیره کند.

نظر محمد ثاقب، فعال رسانه و آگاه سیاسی در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید: «پاکستان در 30 سال گذشته همواره سیاست کینه‌توزی در برابر مردم افغانستان را در پیش گرفته و همیشه از ایجاد بحران و یا نشان دادن چهره منفی از افغانستان در پی سود بوده است.»

به‌گفته او، در حال حاضر نیز این کشور به بهانه شراکت افغان‌ها در حمله به جان مهندسان چینی در خاک این کشور، در تلاش است رابطه رو به رشد افغانستان و چین را تیره و از مدار اصلی‌اش که به نفع منطقه است، خارج کند.

آقای ثاقب می‌گوید ایجاد بی‌اعتمادی بین چین و افغانستان در واقع هدف آمریکا است که «توسط مهره آن کشور در منطقه» یعنی پاکستان اجرایی می‌شود؛ حکومت فعلی پاکستان به تعبیر رهبران آنها و مردم‌اش یک حکومت مورد حمایت کامل آمریکا است و قطعا این کشور نمی‌خواهد ثباتی که منافع آمریکا را در منطقه محدود می‌کند، در بین کشورها حاکم باشد.

او تاکید کرد که در حال حاضر ده‌ها گروه مخالف دولت پاکستان در این کشور حضور دارند و حملات آنها نیز هر از گاهی بالای مواضع دولت پاکستان و منافع این کشور صورت می‌گیرد که باید نهادهای امنیتی پاکستان درداخل این کشور به دنبال مقصر و عامل اصلی بگردند، نه اتهام زدن به کشورهای همسایه و سعی بر ایجاد بحران در روابط کشورها.

وی اضافه می‌کند که واکنش امارت اسلامی نسبت به تلاش پاکستان برای ایجاد بی‌اعتمادی بین چین و افغانستان موضوع مهمی است که باید نسبت به جلوگیری از خطرات آن تلاش کرد.

«آقای مجاهد بیانیه مهمی صادر کرد و نقشه پاکستان را بیان کرد؛ وزارت خارجه و حکومت افغانستان باید از تلاش‌های که دیپلماسی امارت اسلامی را محدود می‌کند قبل از ایجاد تیرگی در روابط جلوگیری کند.»

او علاوه می‌کند که افغانستان به عنوان یک کشور صاحب قدرت مستقل و نظام اسلامی این حق را دارد و باید داشته باشد که با استفاده از ابزارهای درست سیاسی و ارائه مدارک و شواهد منطقه را از نقشه‌های نادرست پاکستان آگاه کرده و زمینه را برای رشد همکاری‌ها در بخش‌های مختلف افزایش دهد.

وی تاکید کرد که در داخل کشور نیز باید تلاش‌های مهمی در راستای ایجاد سهولت به مردم و جلب رضایت کامل آنها صورت گیرد؛ وقتی که مردم حامی کامل نظام باشند حکومت‌های منطقه نیز تلاش می‌کنند با استناد به همین وضعیت با افغانستان وارد رابطه شوند.

این درحالی است که پاکستان همواره افغانستان را متهم به دست داشتن در بی‌ثباتی و حملات خونین به جان نیروهای امنیتی این کشور می‌کند.

موضوع که امارت اسلامی آن را رد کرده و می‌گوید از خاک افغانستان علیه هیج کشوری استفاده نمی‌شود.

ادامه در گفتگوی صوتی:

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.