گفتگو با نذیر احمد سدید؛ از نشست‌های مهم اقتصادی جهانی برای گسترش روابط اقتصادی با جهان استفاده شود

هیئت امارت اسلامی در بزرگترین مجمع اقتصادی سالانه روسیه در شهر سن‌پترزبورگ اشتراک کرد. سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی امارت اسلامی رهبری این هیئت را به عهده دارد.

پیش از این روسیه از امارت اسلامی برای حضور در این نشست دعوت کرده بود.

آگاهان و فعالان اقتصادی در هرات هم‌زمان با برگزاری این نشست که در آن بیش از 70 کشور اشتراک کردند، می‌گویند حضور در نمایشگاه‌ها و نشست‌های اقتصادی بین‌المللی منجر به افزایش ارزآوری و رونق اقتصادی کشور خواهد شد.

نذیر احمد سدید، آگاه مسایل اقتصادی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید: اشتراک در نشست‌های بزرگ اقتصادی برای افغانستان از چند جنبه ارزشمند و با اهمیت است؛ اول اینکه منجر به گشوده‌ شدن مسیرهای جدید صادراتی می‌شود و در قدم بعدی نیز باعث می‌شود توانمندی‌های اقتصادی افغانستان به جامعه جهانی معرفی شود.

به‌گفته او، در شرایط فعلی وظیفه اصلی حکومت ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای تجارت و فعالیت‌های اقتصادی است که باعث جذب سرمایه‌گذار به داخل کشور خواهد شد.

وی ایجاد اصلاحات در برخی موارد اقتصادی را مهم دانسته و تاکید می‌کند که مساله امنیت پایدار و ایجاد مناطق آزاد سرمایه‌گذاری نیز از مباحثی است که نیازمند به توجه جدی و دوام‌دار حکومت دارد.

آقای سدید علاوه می‌کند که درنظر گرفتن این موارد قطعا راه را برای حضور سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری در افغانستان بیشتر می‌کند.

او ادامه می‌دهد ایجاد یک نظام حقوقی قوی مبتنی بر حمایت و حفاظت از سرمایه‌‌ی سرمایه‌گذار و ایجاد زیرساخت‌های اولیه سیستم حمل و نقل و برق دوام‌دار نیز از جمله مکانیزم‌های است که نیاز است حکومت آنها را فراهم کرده و برای صنعت‌کار داخلی و خارجی فرصت حضور قدرت‌مند در عرصه اقتصادی داده شود.

این درحالی است که اخیرا کشورهای زیادی با حضور در کابل و گفتگو با مقامات امارت اسلامی از قصد شان برای گسترش روابط اقتصادی با افغانستان خبر دادند.

منبع خبرگزاری وطن
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.