گفتگو با محسن مبارز؛ ثبات در افغانستان باعث تعمیق روابط میان امارت اسلامی و همسایگان شده است

آگاهان سیاسی در هرات می‌گویند تلاش روسیه برای تعمیق روابط با امارت اسلامی ناشی از اقتدار حکومت افغانستان در تامین امنیت و تلاش برای گسترش روابط با کشورهای منطقه است.

به باور آنان، اقتدار امارت اسلامی و تامین امنیت سراسری در افغانستان یکی از علت‌های مهمی است که امروز باعث شده دادگستری روسیه حکم خارج کردن امارت اسلامی را از فهرست سیاه این کشور به پوتین پیشنهاد کند.

محسن مبارز، آگاه سیاسی در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید: «در واقع این سیاست معتدل و در عین حال همراه با صداقت امارت اسلامی بوده که باعث شده حکومت‌ها برای برقراری روابط با آن تلاش کنند.»

به بیان وی، روسیه که این روزها اخبار مهمی از آن مخابره می‌شود و در واقع برنامه‌ای خروج امارت اسلامی از فهرست سیاه آن کشور در دستور کار مسئولان قرار گرفته‌اند، به حاکمیت مقتدرانه همراه با امنیت در افغانستان پی برده است.

وی افزود که همه می‌بینند که این روزها روابط بین کشورهای منطقه به مراحل مهم و راهبردی رسیده است و تلاش امارت اسلامی برای اولویت قراردادن منافع مردم و افزایش سطح اعتماد میان کشورها باعث پیشرفت‌های خوبی شده است.

او علاوه کرد که قطعا کشورهای زیادی به این نتیجه می‌رسند که روابط با امارت اسلامی را در سطح راهبردی و مشارکت قوی اقتصادی و سیاسی تغییر دهند.

این درحالی است که نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان اعلام کرده حکم خارج کردن امارت اسلامی از فهرست سیاه این کشور روی میز رئیس جمهور پوتین است.

 

منبع خبرگزاری وطن24
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.