گفتگو با قدوس خطیبی؛ گفتگو و گسترش همکاری‌ها نیاز مهم منطقه است

آگاهان سیاسی هم‌زمان با نشست گروه تماس منطقه‌ای تهران این‌گونه نشست‌ها را تاثیرگذار بر اوضاع افغانستان دانسته و می‌گویند هرنوع گفتگوی منطقه‌ای درباره افغانستان در حال حاضر نتیجه مثبت دارد.

به‌گفته آنان، ثبات در افغانستان نیازمند همکاری‌ و همگرایی بین کشورها است و نشست‌های مشابه نشست تهران که در آن گفتگو روی موارد مختلف صورت می‌گیرد می‌تواند اثرگذار برای افغانستان باشد.

قدوس خطیبی، آگاه سیاسی در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گوید که چند روز مانده به نشست دوحه سه، نشست گروه تماس منطقه‌ای در تهران برگزار شده است که قطعا روی اوضاع افغانستان تاثیر مثبت دارد.

هر نشستی که منجر به بهتر وضعیت اقتصادی شود و گسترش دهنده روابط بین کشورها باشد برآیند مثبت و اثربخش دارد که افغانستان امروز نیازمند آن است.

او گفت که سران امارت اسلامی حاکمان امروز افغانستان است، حضور نماینده افغانستان در این نشست‌ها نیز یک نیاز اساسی است.

«منطقه و کشورهای همسایه نیاز به همکاری‌های راهبردی، عمیق و معنی‌دار دارند که روابط بر پایه‌ای احترام بین کشورها می‌تواند این روند را زنده نگه دارد.»

از جانبی‌هم وی تاکید کرد که امروز گفتگو یک نیاز برای کشورها است و چالش‌های افغانستان نیز از طریق گفتگو حل می‌شود، حاکمان امروزی افغانستان می‌توانند زمینه گفتگوهای معنی‌دار را با جهان باز کرده و زمینه گسترش مناسبات را بیشتر کنند.

نشست گروه تماس منطقه‌ای امروز در تهران با حضور نمایندگان ویژه کشورهای ایران، پاکستان، چین و روسیه برگزار شد.

امارت اسلامی اما در این نشست اشتراک نکرد.

ذاکر جلالی، مقام ارشد وزارت خارجه گفت باید به جای ساز و کارهای جدید مکانیزم‌های معمول در این نشست‌ها در پیش گرفته شود.

بیشتر دراین‌جا بشنوید:

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.