گفتگو با قاری غوردروازی: مبارزه مردم افغانستان علیه قدرت‌ها هدفمندانه بود/نبود زعیم واحد ملی چالش‌آفرین شد

بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی افغانستان را قبرستان امپراتوری‌ها نامید اما گفت هیچ کسی توانایی متحد کردن مردم این کشور را ندارد.

این سخنان بایدن با واکنش‌های جدی مواجه شد؛ از جمله انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی در پاسخ گفت: اعتراف بایدن به شکست در افغانستان بخشی از تاریخ پر افتخار ماست و افغانستان قطعا قبرستان امپراتوری‌ها است.

آگاهان امور و کارشناسان سیاسی نیز نسبت به این گفته‌ها واکنش نشان داده و می‌گویند: قدرت‌های زیادی در افغانستان شکست خورده و برخا با خفت و خواری این سرزمین را ترک کرده‌اند.

قاری احمد علی غوردروازی، فرمانده جهادی و آگاه امور سیاسی در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: مردم افغانستان با هر قدرت اشغالگری جنگیده‌اند و از سرزمین شان بیرون رانده‌اند اما یک چالش هیچ‌گاه حل نشد و آنهم عدم داشتن یک زعیم مورد تائید همگان برای پیشبرد آینده‌ای کشور و زنده نگه داشتن افتخارات مجاهدان که از زندگی شان برای سرزمین شان گذشتند، است.

او اضافه کرد که دلیل حضور بیگانگان در افغانستان نبود یک اتحاد قوی ملی است و این روند از مردم افغانستان قربانی‌های زیادی گرفته است.

وی تاکید کرد که تنها راه بیرون رفت از چالش‌ها داشتن یک «زعیم» قوی است. در حال حاضر این خلاء تقریبا از بین رفته اما هنوز نیاز به تغییرات جدی است.

آقای غوردروازی تاکید کرد که اشخاص و یا چهره‌های سیاسی که گاها در مورد افغانستان ابراز نظر می‌کنند در واقع قضاوت آنها از بخشی بسیار کوچک تاریخ افغانستان در دوران معاصر است.

«مردم افغانستان مبارز، تمدن ساز و صاحب اقتدار قوی از هزاران سال گذشته اند و در سال‌های پسین این جبر روزگار بوده که باعث شده هر قدرتی بالای این مردم ظلم کنند؛ البته که جواب قطعانه نیز از مردم افغانستان گرفته‌اند.»

در تاریخ یک صدساله افغانستان مردم این سرزمین سه ابر قدرت نظامی رده اول جهان از جمله انگلیس، شوروی سابق و آمریکا را شکست داده‌اند.

سال 2021 نیروهای آمریکایی و ائتلاف ناتو بعد از حضور بیست ساله با خواری و خفت این سرزمین را ترک کردند.

 

 

 

 

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.