گفتگوی تلیفونی محمد اشرف غنی با سرمنشی سازمان ملل

ارگ ریاست جمهوری کشور می‌گوید که محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان با آنتونیو گوتریش سرمنشی سازمان ملل متحد، شام روز پنجشنبه (7 حمل) تلیفونی روی مبارزه با ویروس کرونا گفتگو کردند.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که در این مکالمۀ تلیفونی، ابتدا سرمنشی سازمان ملل متحد، مراتب تسلیت خود را بخاطر رویداد تروریستی حمله به عبادتگاه هندوباروان در شهر کابل ابراز کرد.

آقای گوتریش گفت که تلاش‌های حکومت افغانستان در حالی که با تروریزم مبارزه می‌کند، در راستای مبارزه با ویروس کرونا نیز مهم است و سازمان ملل متحد با حکومت افغانستان در زمینۀ مبارزه با ویروس کرونا، همکار می‌باشد.

محمداشرف غنی نیز از سرمنشی سازمان ملل متحد خواست، از اینکه افغانستان یک کشور محاط به خشکه است، سازمان ملل متحد برای کشورهای محاط به خشکه یک اعلامیه صادر نماید که سهولت‌های لازم ترانزیتی به آن‌ها فراهم شود تا اکمالات‌شان به گونه درست صورت گیرد.

در این صحبت تلیفونی هر دو جانب روی عودت مهاجرین افغان از ایران نیز صحبت کردند و سرمنشی سازمان ملل متحد گفت که روزانه بازگشت هزاران شهروند افغانستان از ایران به کشور شان که باعث شیوع ویروس کرونا می‌شود، یک معضل بزرگ است و سازمان ملل متحد در این زمینه کمک‌های لازم را انجام می‌دهد.

رییس جمهور غنی از کمک و همکاری سازمان ملل متحد به افغانستان در عرصه‌های مختلف به ویژه مبارزه با ویروس کرونا، تشکر کرد.

پیش از این گفتگو؛ آقای غنی با مسئولین دفاتر سازمان ملل متحد نیز دیدار کرد و گزارش فعالیت‌ها و برنامه‌های ممد و متمم آنان را در خصوص مبارزه با ویروس کرونا، استماع نمود.

دراین دیدار که در ارگ انجام شد، آقای غنی پس از استماع گزارش متذکره، گفت که دولت جمهوری اسلامی افغانستان به صفت مسئول درجه اول، فعالیت‌ها و تدابیر جدی را در راستای مبارزه با ویروس کرونا اتخاذ نموده است.

رییس جمهور کشور افزود که فعالیت‌های دفاتر سازمان ملل متحد باید در هماهنگی و همکاری با حفظ این اصل که دولت جمهوری اسلامی افغانستان مسئول درجه اول در مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان می‌باشد، عیار گردد تا در فعالیت‌های دولت و نهادهای سازمان ملل متحد دوگانگی به میان نیاید.

این در حالی است که رییس جمهور غنی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور، فرمان رهایی 10 هزار زندانی را نیز صادر کرده است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.