گفتگوهای صلح مجاهدین با طالبان نشان داد که این گروه خواهان صلح می‌باشد

به گزارش خبرگزاری وطن24، همایش بزرگداشت از 26 دلو سالروز خروج ارتش شوروی وقت از افغانستان در هرات برگزار شد و امیر محمد اسماعیل خان فرمانده جهادی غرب کشور در نخست در مورد جهاد مردم افغانستان صحبت کرد و پس از آن در مورد صلح تبصره نمود.

اسماعیل خان گفت: “جهاد مردم افغانستان در مقابل یک ابرقدرت یعنی شوروی وقت یک جهاد برحق بود و باید دشمنان این ملت بدانند که مردم افغانستان شکست ناپذیر است.”

به گفته این فرمانده جهادی مردم افغانستان در شرایط آن زمان با دشواری‌های زیادی مواجه بود و با دست خالی اما ایمان قوی در مقابل ارتش سرخ آن زمان ایستادگی کرد که هیچ کشوری نتوانست چنین کاری بکند.
وی در مورد صلح طالبان با سران جهاد بیان داشت: “گفتگوهای صلح مجاهدین با طالبان نشان داد که این گروه خواهان صلح در کشور می‌باشد.”

او خاطر نشان کرد مجاهدین است که می‌تواند صلح را در این کشور بیاورد اما آنانی که یک روز گرمی و سردی را ندیده امروز با زبان کنایه برای مجاهدین حرف می‌زنند.

این رهبر جهادی یادآور شد در مذاکرات مسکو با طالبان گفته‌های که مهم بود بحث شده و یقین دارد که این مذاکرات نتیجه می‌دهد.
اسماعیل خان اضافه کرد یکجا شدن طالبان با دولت افغانستان و مشارکت مردم از همه اقوام در قدرت یک امر ضروری و مهم می‌باشد.
این فرمانده جهادی از مردم خواست از استفاده کلمات منفی که پروسه صلح را خدشه‌دار می‌کند جدا خودداری کنند تا اینکه به یک صلح پایدار برسیم.
این حرف ها را در حالی مطرح می‌شود که مذاکرات صلح افغانستان با طالبان دو هفته پیش در مسکو بدون نماینده‌های حکومت برگزار شده بود.
از طرف دیگر حکومت هم گفته بود آن گفتگوهای صلحی که نماینده‌های ما در آن نباشد جنبه اجرایی ندارد.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.