گرامی داشت از سالروز رحلت امام خمینی(ره) و روحانیون شهید در هرات

این مراسم با حضور سران مناطق جبرئیل، محله حاجی عباس و دیگر محلات مرتبط و صدها تن از مردم همراه بود.

به گزارش خبرگزاری وطن24، حجت الاسلام والمسلمین توکلی، رئیس شورای علمای تشیع ولسوالی انجیل که برپا کننده این همایش بود، جایگاه والای امام خمینی(ره) را تاثیرگذار در عموم جوامع اسلامی و به خصوص کشورهای منطقه دانست.

به گفته او، این رهبر در زمانی ظهور کرد که جهان اسلام درگیر خودکامگی‌ها حکام و وابستگی‌های آنان به مستکبران بود.

آقای توکلی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی را فردی عالم در امور سیاسی جهان هم عنوان کرد که توانست تغییرات شگرفی را در عرصه‌های مختلف به وجود آورد.

رئیس شورای علمای شیعه ولسوالی انجیل یکی دیگر از خصلت‌های برحق و درست امام خمینی(ره) را استحکام بخشیدن به وحدت اسلامی دانست.

به بیان او، این رهبر دینی و سیاسی، معنای واقعی عمل به آیه شریفه “وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ” بود که مرزهای بین شیعه و سنی را از بین برد.

در همین حال مولوی سیداحمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت اسلامی ولایت هرات امام خمینی(ره) را حامی مجاهدین در برابر ظلم و ستم شوروی بر مردم افغانستان دانست.

به گفته او، پشتیبان جهاد و مقاومت مردم ولایت هرات، این رهبر دینی بود که این جهاد با موفقیت به پیروزی رسید.

او جمله “اسلام مرز ندارد” را یک جمله طلایی دانست که امام خمینی(ره) با بیان و عمل به آن تحول عمده‌ای در روح و روان امت اسلامی به وجود آورد.

آقای آخوندزاده تاکید کرد که جهان اسلام در شرایطی به سر می‌برد که دوری‌ها و از هم گسستگی‌ها دامن آن را به آتش کشانده بود ولی رهبر انقلاب اسلامی با نهادینه کردن وحدت و اخوت دینی، این ملت‌ها را نجات داد.

از سویی هم مولوی خان‌گل محمدی، از علمای دینی و سران جهادی ولایت هرات امام خمینی(ره) را مبارزی مجاهد دانست که شور و شوق جهاد و مقاومت را در میان مردم زنده ساخت.

به گفته او، این رهبر، با سیاست‌های اسلامی خود، این دین مبین را در عصر و زمان خود زنده ساخت و دست دشمنان دین را کوتاه کرد.

آقای محمدی افزود که نمیتوان نقش مثبت و کلیدی رهبر انقلاب اسلامی در افغانستان را هم نادیده گرفت؛ این شخصیت بارز اسلامی برای تمام مجاهدین و علمای دینی کشور دارای یاد و خاطره خوب و فراوانی است.

در همین حال در این مراسم به یادبود از شهدای روحانیت ولایت هرات، به خصوص شهدایی که در حادثه یازدهم ماه رمضان سال 1396 در کنار مسجد جامع بزرگ هرات جان سپردند، پرداخته شد.

به بیان آنان، شهادت این تعداد از علمای دینی هرات، نشان دهنده ترس دشمنان اسلام از روحانیت و روشنگری آنان است.

همچنین از دولت و مجریان قانون و امنیت خواسته شد که برای دستگیری و مجازات عوامل این حوادث تلاش حداکثری نشان داده شود.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.