گرامی‌داشت پنجمین سالگرد رحلت حضرت آیت‌الله محقق کابلی(ره) در هرات

هم‌زمان با پنجمین سالگرد رحلت حضرت آیت‌الله محقق کابلی(ره) عالمان دین و خطیبان نماز جمعه در هرات از ایشان به عنوان پرافتخاترین شخصیت دینی دوره معاصر کشور یاد کرده و خدمات شان را در بخش‌های مختلف ارزشمند خواندند.

مردم هرات نیز کارکردهای فرهنگی و دینی این فقیه مجاهد را ارزشمند و مطابق با شرایط و وضعیت زمان خواندند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری، عالم دین روز گذشته جمعه(19 جوزا) در خطبه نماز جمعه مسجد جامع بزرگ جغاره گفت: «آیت‌الله محقق در شرایط خاص و مهمی زمانی بلند شده و برای تشیع افغانستان کارکردهای ارزشمند کردند.»

به گفته آقای اکبری، آیت‌الله محقق کابلی(ره) با تاسیس حوزه‌های علمیه، تربیه‌ای طلاب برجسته، گسترش نمازهای جمعه و حمایت از قشر مظلوم و ضعیف جامعه تلاش‌های ارزشمندی برای اعتلای ارزش‌های دینی در کشور کرده و از این طریق میراث ماندگار و پربرکتی برجای گذاشت.

به بیان خطیب جمعه جغاره، حضرت آیت‌الله محقق کابلی(ره) در حوزه مرجعیت نیز تلاش‌های ارزنده‌ای کرد و به عنوان اولین رهبر دینی تشیع در افغانستان قدعلم کرده و مطابق با اندیشه‌های دینی و خط فکری بزرگ تشیع به فعالیت و نشر محتوای دین به فعالیت پرداخت.

حجت‌الاسلام اکبری افزود که با گذشت پنج سال از رحلت حضرت آیت‌الله محقق کابلی(ره) امروز بیشتر خدمات شان به چشم می‌آید و نبود شان نیز احساس می‌شود.

در مسجد جامع بزرگ جبرئیل که میراث ماندگار آن فقیه مجاهد است و هم‌چنین مسجد جامع صادقیه شهر هرات و شهرک‌ها نیز از پنجمین سالگرد حضرت آیت‌الله محقق کابلی(ره) گرامی‌داشت شد.

آیت‌الله محقق کابلی(ره) به عنوان اولین مرجع دینی اهل تشیع در افغانستان شناخته می‌شود که در طول عمر با برکت شان خدماتی شایانی برای جامعه اسلامی افغانستان انجام داده و در راستای تحکیم وحدت فعالانه کار کرده است.

 

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.