کمیسیون شکایات انتخاباتی در انتخابات پیشرو شفاف عمل خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری وطن24، زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی کشور در هرات می‌گوید: هدف از آمدن‌شان به این ولایت بررسی مشکلات در دفترهای ولایتی این کمیسیون بوده تا این که چالش‌های موجود هر چه زودتر حل شود.

به گفته او، کمیسیون شکایات انتخاباتی سهولت‌ها و اصلاحات گسترده‌ای را در این کمیسیون به میان آورده و این بار جای نگرانی نیست.

خانم شینواری بیان داشت کمیسیون شکایات انتخاباتی کشور شماره 132 را ایجاد کرده و در صورت نیاز، شهروندان از هر نقطه افغانستان می‌توانند شکایت‌های خود را به این کمیسیون گزارش دهند.

رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی کشور یادآور شد از زمان شروع پیکارهای انتخاباتی تا اکنون 66 شکایت در سرتا سر افغانستان از سوی شماری از نامزدان ریاست جمهوری ثبت این نهاد شده است.

وی تأکید کرد تمام شکایت‌های درج شده علیه نامزدان بررسی شده و مطابق قانون با متخلفان برخورد صورت می‌گیرد.

خانم شینواری ادامه داد هشت مورد از تخلفات صورت گرفته انتخاباتی از سوی تیم‌های دولت ساز و ثبات و همگرایی ثبت شده است.

وی اشاره کرد برای رهبران دو تیم دولت‌ساز و ثبات و همگرایی جریمه‌های نقدی در نظر گرفته شده و به آنان توصیه و اخطار جدی داده شده است.

در همین حال محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایت انتخاباتی کشور می‌گوید: از جمله 66 شکایت انتخاباتی، 36 شکایت مربوط به ولایت کابل، چهارشکایت از هرات، چهار شکایت از قندهار و پنج شکایت از ولایت تخار بوده است.

او خاطر نشان کرد 95 درصد این شکایت‌ها مربوط به پنج تیم انتخاباتی می‌باشد و تاکنون به هشت شکایت در مرکز کشور رسیدگی صورت گرفته است.

آقای الیاسی گفت 65 درصد شکایت‌ها در کابل، مربوط به دو تیم دولت‌ساز و ثبات و همگرایی می‌باشد.

منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی کشور علاوه کرد 40 درصد از این شکایت‌ها شواهد کافی نداشتند.

به نقل از او، این شکایت‌ها عبارت از شرکت مقام‌های دولتی در کمپاین‌ها و استفاده از منابع دولتی از بوده است.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات هم در این نشست گفت: در صورتی که شکایت‌ها از طرف کمیسیون شکایات انتخاباتی به دادستانی فرستاده شود به صورت جدی پیگیری خواهد شد.

والی هرات هشدار می‌دهد هر کسی که در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو دست به تقلب بزند با آنان به صورت جدی برخورد خواهند کرد.

در حالی مسئولان کمیسیون انتخاباتی کشور از تلاش برای کاکرد شفاف اداره‌شان وعده می‌دهند که در انتخابات گذشته، انتقادات گسترده‌ای متوجه این نهاد بود.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.