کمک آمریکا به سازمان جهانی بهداشت متوقف شود

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می گوید که به دولت دستور داده است کمک آمریکا به بودجه سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) را معلق کند.

او گفت که سازمان بهداشت جهانی در انجام وظایفش در ارتباط با اپیدمی جهانی ویروس کرونا “ناکام مانده است.”

او این نهاد سازمان ملل متحد را به “سوءمدیریت و سرپوش گذاشتن” بر شیوع این ویروس پس از ظاهر شدن آن در چین متهم کرد و گفت که باید “پاسخگو باشد.”

آقای ترامپ قبلا این سازمان را به تعصب به نفع چین متهم کرده بود.

رئیس جمهور آمریکا خود در داخل با انتقادهایی در زمینه چگونگی مقابله با اپیدمی روبرو بوده است.

او در جریان کنفرانس خبری روزانه اش در کاخ سفید درباره اپیدمی ویروس کرونا گفت: “به دولت دستور داده ام بودجه سازمان بهداشت جهانی را متوقف کند تا ارزیابی درباره نقش این سازمان در سوءمدیریت شدید شیوع ویروس کرونا و سرپوش گذاشتن بر این شیوع کامل شود.”

او اضافه کرد: “سازمان بهداشت جهانی در انجام وظایف اولیه اش موفق نبوده و باید پاسخگو باشد.”

آمریکا هم اکنون بزرگترین مرکز شیوع ویروس کرونا در جهان است به طوری که آمار مبتلایان در آن تقریبا به ۵۹۳ هزار نفر می‌رسد و بیش از ۲۵ هزار نفر هم جان خود را در این کشور در اثر عوارض ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

تدروس گبریسیوس مدیر سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه هفته پیش از عملکرد سازمان خود دفاع کرد و خواستار پایان سیاسی کردن اپیدمی جاری شد.

این بعد از آن بود که رئیس جمهور آمریکا این سازمان را متهم به “چین محوری” کرد و گفت که در واکنش به اپیدمی جاری “واقعا بد عمل کرده است.”

دکتر تدروس با رد این اظهارات پافشاری کرد: “ما به همه کشورها نزدیک هستیم، ما بدون تبعیض عمل می کنیم.”

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم همان زمان گفت که دولت آمریکا “درحال بازنگری” در کمک خود به بودجه سازمان بهداشت جهانی است.

او گفت: “سازمان ها باید بازدهی داشته باشند و باید هدفی که برای آن طراحی شده اند را برآورده کنند.”

با این حال دکتر تدروس تهدید مالی را کمرنگ دانست و گفت بر این باور است که آمریکا به تامین این بودجه ادامه خواهد داد.

کووید-۱۹ که ویروس کرونا عامل آن است ابتدا در ماه دسامبر در شهر ووهان چین ظاهر شد؛ شهری که این هفته به ۱۱ هفته قرنطینه پایان داد.

یک مشاور سازمان بهداشت جهانی پیشتر گفت که همکاری نزدیک این سازمان با چین برای درک بیماری در مراحل اولیه “کاملا ضروری” بوده است.

آمریکا یکی از تامین کنندگان عمده نیازهای مالی این سازمان است به طوری که داده های “دبلیو اچ او” نشان می دهد آمریکا ۱۵ درصد کل بودجه آن را تامین می کند. این کمک داوطلبانه است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.