کشتزارهای گندم آبکمری بادغیس در محاصره حشره «کفشک»

برخی از کشاورزان در ولسوالی آبکمری ولایت بادغیس از هجوم آفت طبیعی «کفشک گندم» بر کشت‌زارهای شان خبر می‌دهند.

این کشاورزان می‌گویند که از یک هفته به این طرف حشره کفشک به کشتزارهای گندم شان هجوم آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری وطن24 و به نقل از رادیو نریمان، عبدالعزیز باشنده‌ منطقه آب‌باریک ولسوالی آب‌کمری می‌گوید: «برای به حاصل نشستن مزارع گندم‌اش زحمت فراوان را متحمل شده اما اکنون نتیجه زحمات‌اش با هجوم کفشک در معرض خطر نابودی قرار دارد».

وی تاکید می‌‌کند که آنان از یک طرف راه‌های مبارزه با حمله و یا هجوم حشره کفشک را نمی‌دانند و از طرفِ قدرت خریدار دارو و اسباب مورد نیاز برای مجادله با آفت را ندارند.

عبدالصمد یک تن دیگر از کشاورزان در ولسوالی آبکمری می‌‌گوید: «ما انتظار داریم تا اداره‌ها و نهادهای ملی و بین المللی دارو، ماشین دواپاشی و امکانات مورد استفاده برای مهار این آفت طبیعی، فراهم کنند تا حاصلات گندم ما نابود نشود».
تا اکنون از هجوم این آفت طبیعی در دیگر بخش‌های ولایت بادغیس گزارش نشده اما هجوم آفت طبیعی کفشک همه‌گیر گفته شده است.
با این حال ریاست زراعت آبیاری و مالداری ولایت بادغیس گفته که تا اکنون پیامی در مورد هجوم حشره کفشک به کشتزارهای گندم در این ولایت به این اداره گزارش نشده است.

عبدالحی منیر، رییس زراعت آبیاری و مالداری بادغیس می‌گوید: «اداره وی پیوسته کمپین‌هایی را برای کمک به کشاورزان و جلوگیری از تخریب محصولات آنان اجرا کرده است».

آقای منیر نگرانی کشاورزان در ولسوالی آبکمری از نزدیک دنبال می‌کنیم و در صورت جدی بودن این موضوع با مشارکت نهادهای بین المللی کمک‌های لازم را انجام خواهیم داد.

حشره‌ کفشک گندم از جمله حشره‌های گیاه‌خواری است که بیشتر نبات گندم‌ را قبل از پخته شدن مورد هجوم قرار می‌دهد و منجر به کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی حاصلات می‌شود.

شمس الحق شمس، آگاه امور زراعتی در بادغیس بیان کرده که آفت کفشک ساقه، برگ و دانه‌ گندم را پیش از پخته شدن مورد هجوم قرار می‌دهد و باعث از بین رفتن کامل گیاه و یا کاهش حاصلات آن می‌شود.

وی توصیه می‌کند که برای مهار این آفت از روش‌های میخانیکی، جمع آوری حشره از سطح نباتات و یا از حشره‌کش‌های صنعتی استفاده شود.

این در حالی است که اغلب باشندگان ولایت بادغیس به کشاورزی مصروف بوده و عمدتا مخارج زنده‌گی شان را از این طریق تامین می‌کنند.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط روح الله حیدری
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.