کشاورزان غور بر صفر درآمد کار میکنند
کشاورزان غور بر صفر درآمد کار میکنند

مقامات در ولایت غور از ناچیز بودن تولیدات زراعتی و عواید باغداری این ولایت ابراز نارضایتی دارند.

مقامات در ولایت غور از ناچیز بودن تولیدات زراعتی و عواید باغداری این ولایت ابراز نارضایتی دارند.

آنان می گویند تولیدات زراعتی ولایت غور بخاطر عدم توجه دولت نسبت به پیشرفت در این بخش هنوز از بازار های غور پا را فراتر نگذاشته است.

عبدالبصیر قادری عضو شورای ولایتی غور به خبرگزاری وطن۲۴ گفت: “در سال روان با وجود اینکه خشک سالی در ولایت غور کمتر بود ولی باران های بعد از کشت و ناوقت باعث از بین رفتن بعضی فرآورده های زراعتی و باغداری شد”.

وی می گوید درصد بالایی از مردم غور مشغول زراعت در بخش های مختلف از قبیل گندم، میوه جات، حبوبات و همچنان تولیدات اندک گلخانه ای در مرکز این ولایت هستند.

او اضافه می کند فرآورده های زراعتی ولایت غور منحصر به رفع نیاز دهاقین و بازار های این ولایت است و هنوز به سطحی نرسیده که به خارج از غور و یا به بازار های جهانی عرضه شود.

این عضو شورای ولایتی علاوه می کند با وجود گذشتن سه رود آبی از ولایت غور، دولت در راستای اعمار بند های آبگردان جهت رفع نیاز های برق رسانی و همچنان مهیا کردن آب کافی برای کشت و زراعت، کار قابل ملاحظه ای انجام نداده است.

همچنان منابع دیگری در ولایت غور با تایید این چالش ها می گویند: “غور از ولایت های سرد سیر کشور است و دهاقین تنها یک فصل حاصل زراعتی به دست می آورند”.

این منابع می گویند سرد خانه یا مکانی جهت نگهداری تولیدات زراعتی در ولایت غور وجود ندارد و کشاورزان مجبورند حاصلات زراعتی شان را با قیمت های ناچیز به فروش رسانده و در فصل های بعدی با قیمت بالا خریداری کنند.

در همین حال کریم فردوس رئیس زراعت غور می گوید: “ریاست زراعت ولایت غور هر ساله برنامه هایی جهت رشد و افزایش سطح تولیدات زراعتی در این ولایت دارد و تلاش ما هم بر این است تا با عملی کردن این پروژه ها سطح تولیدات را افزایش دهیم”.

به گفته او ریاست زراعت غور پروژه ساخت حدود ۳۶۰ سرد خانه جهت نگهداری فرآورده های زراعتی این ولایت را روی دست دارد.

وی بیان می کند با ساخت این سرد خانه ها قیمت فرآورده های زراعتی در بازارهای غور کنترل شده و از پایین عرضه شدن این محصولات نیز جلوگیری خواهد شد.

اقای فردوس اضافه می کند نسبت به تولیدات گلخانه ای در ولایت غور هنوز کار اساسی صورت نگرفته ولی بعضی دهاقین به سطح پایین و اندک در این بخش فعالیت دارند.

ولایت غور از ولایات سرد سیر افغانستان به شمار می رود.

گندم، کچالو، سیب و زردآلو از فرآورده های مهم زراعتی ولایت غور به شمار می رود.

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24