کسی حق ندارد حقوق زنان را ضایع کند

‏سرپرست وزارت امر به‌ معروف و نهی از منکر در پیامی به همه رؤسای ولایتی این وزارت گفته ‌است که به حقوق زنان توجه کنند و به کسی اجازه ندهند که حقوق آنان را ضایع کند.

‏محمد صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر (دوشنبه، 5 سرطان) در صفحه توییترش نوشته است که آقای حنفی این اظهارات را در پیامی به تمام رؤسای ولایتی این وزارت گفته است.

شیخ محمد خالد حنفی،سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر در این پیام به رؤسای ولایتی توصیه کرده‌ است: «کسانی‌ که مهریه زنان را نمی‌پردازند، میراث را از آن‌ها می‌گیرند، بدون رضایت با آن‌ها نکاح می‌کنند و یا آنان را در عوض بدل شوهر می‌دهند به محکمه معرفی کنید».

او افزوده‌ است که زنان می‌توانند شکایات خود را در کابل با شعبه‌ی رسیدگی به شکایات وزارت امر به‌ معروف و نهی از منکر، در ولایات با ریاست‌های مربوطه‌ی این وزارت و در ولسوالی‌ها با آمریت‌ها در میان بگذارند.

سرپرست امر به معروف با اشاره به فرمان شش ماده‌ای رهبر امارت اسلامی در مورد زنان اضافه کرده است که در صورت عمل نکردن به این فرمان باید مردان به محکمه معرفی شوند.

این در حالی است که در شماری از ولایت‌های کشور تاکنون هم حقوق شرعی زنان از جمله میراث از سوی شماری از خانواده‌ها پرداخت نمی‌شود.

با این وجود، مکاتب بالاتر از صنف ششم و دانشگاه‌ها همچنان به روی دختران مسدود است.

دلیل این امر فراهم ساختن بستر تحصیل اسلامی عنوان شده است.

مسئولان همواره از به وجود آوردن شرایط مناسب تحصیل برای دختران سخن زده‌اند.

گفتنی است که حقوق شرعی و دینی زنان و دختران توسط بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان مراعات نمی‌شود.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.