کرونا در افغانستان پیش از ۳۶ میلیون دالر هزینه برداشته است
کرونا در افغانستان پیش از ۳۶ میلیون دالر هزینه برداشته است

وزارت صحت عامه می گوید که در چهار ماه گذشته 36.7 میلیون دالر را برای مبارزه با ویروس کرونا هزینه کرده است.

وزارت صحت عامه می گوید که در چهار ماه گذشته ۳۶٫۷ میلیون دالر را برای مبارزه با ویروس کرونا هزینه کرده است.

به نقل از رسانه ها، رئیس بخش مالی وزارت صحت عامه می گوید که حکومت تاکنون ۱۵۵ میلیون دالر را برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داده است و ۳۸ میلیون دیگر از سوی نهادهای خارجی برای مبارزه با این ویروس هزینه شده‌اند.

در همین حال یافته های نظارتی  دیدبان شفافیت افغانستان نشان میدهند که رهبری وزارت صحت عامه نظارت محدودی از هزینه شدن این پول ها در ولایت ها و شفاخانه ها داشته است، از همین رو احتمال فساد وجود دارد.

بر بنیاد گزارش وزارت صحت عامه، بیشتر این کمک ها صرف خریداری ابزارهای بهداشتی، ساخت و ترمیم شفاخانه ها شده است.

حفیظ الله سعادت رئیس بخش مالی وزارت صحت عامه گفت: “ما در حدود سی اعشاریه هشت میلیون دالر دیگر را از طریق خود تمویل کننده گان در امر مبارزه با کرونا به مصرف خواهد رسید.”

اما در حالی که از امکانات و ظرفیت در شفاخانه های کووید نزده انتقادهایی وجود دارند، در باره  چگونه گی هزینه شدن و شفافیت  در مصرف این پول نگرانی هایی به میان آمده اند.

جهان تاب طاهری عضو شورای ولایتی هرات گفت: ” تقریبا چند شفاخانه در این جا نیمه کاری داریم که هیچ کدام شان تکمیل نیست که بخش آی سی یو درستی داشته باشد و به دسترس مریض ها باشد که نیست.”

در همین حال دیدبان شفافیت افغانستان می گوید که نظارت آنان از عملکرد چهار ماه کار وزارت صحت عامه نشان میدهد که از بهر محدودیت نظارت در رهبری وزارت صحت عامه چگونه گی هزینه شدن این پول ها با آسیب پذیری هایی رو به رو بوده است.

ناصر تیموری عضو دیدبان شفافیت گفت: “وزارت صحت عامه با مشکلات مدیریتی در سطح میانی و مشکلات نظارتی در سطح رهبری رو به رو هستند.”

تازه ترین آمارهایی که از سوی وزارت صحت عامه پخش شده اند، شمار رویدادهای تایید شده ویروس کرونا در کشور به ۲۹۴۸۱ هزار رسیده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24