کاهش یک میلیارد دالری کمک های امریکا به افغانستان

مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا اعلام کرده است که کشورش به دنبال اختلافات سیاسی میان محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله، تصمیم گرفته یک میلیارد دالر از کمک‌های خود به افغانستان را قطع کند.

مایک پمپیو، روز گذشته (دوشنبه 4 حمل) در سفری غیرمنتظره وارد کابل شد.

هدف این سفر حل اختلافات سیاسی میان محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله خوانده شده بود.

محمداشرف غنی از سوی کمیسیون انتخابات برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد و او مراسم تحلیف برگزار کرد.

اما داکتر عبدالله نتیجه انتخابات را نپذیرفت و خود را برنده انتخابات دانسته و مراسم تحلیف برگزار کرد.

پس از برگزاری دو مراسم تحلیف؛ سیاسیون داخلی و خارجی تلاش‌های زیادی برای حل بحران سیاسی به وجود آمده در افغانستان انجام داده‌اند. اما این تلاش‌ها تاهنوز بی‌نتیجه بوده است.

تلاش‌های مایک پمپیو نیز برای حل این اختلافات بی‌نتیجه بوده و او کابل را شام رو گذشته ترک کرد.

وزیر خارجه امریکا با صدور اطلاعیه‌ای از ادامه اختلافات میان محمد اشرف‌غنی و دکتر عبدالله عبدالله بر سر پست ریاست‌جمهوری به شدت انتقاد کرده است.

وی گفته است که تنش میان محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله “رابطه مستقیم با امنیت ملی امریکا” دارد و کشورش تصمیم گرفته یک میلیارد دالر از کمک‌های خود به کابل را قطع کند.

وی در این اطلاعیه گفته ادامه اختلافات میان آقایان غنی و عبدالله “متاسفانه بی‌احترامی به افغان‌ها، امریکایی‌ها و تمامی شرکای ائتلاف” جنگ افغانستان است که طی سال‌های گذشته برای برقراری صلح در این کشور در کنار یکدیگر همکاری کرده‌اند.

در اطلاعیه آمده:”از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی امریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دالر می‌کاهیم و آماده‌ایم که که برای سال 2021 هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد”.

در ادامه این اطلاعیه که لحن آن تند به نظر می‌رسد وزیر خارجه امریکا تصریح کرده است: “ما همچنان اصرار داریم که تنها راه حل اختلاف موجود یک توافق سیاسی است. ما متوجهیم که رهبران افغانستان همسو با تعهدات خود در قبال توافق دوجانبه همکاری میان امریکا و افغانستان عمل نمی کنند و از تشکیل یک تیم همه جانبه برای گفتگوهای بین‌الافغانی باز مانده‌اند و یا از تسهیل زمینه برای آزادی زندانیان دو طرف (نیروهای دولتی و طالبان) غافل مانده‎اند. اقداماتی که قرار است به رسیدن به یک توافق سیاسی و فراهم کردن آتش‌بس گسترده کمک کند. با این حال، ما همچنان مشغول پیش بردن فرآیند خارج کردن مشروط نیروهایمان مطابق شرایط و مفاد توافقی که میان آمریکا و طالبان صورت گرفته هستیم.”

در پایان این بیانیه آمده واشنگتن از شکل‌گیری یک حکومت فراگیر که پذیرای همه آحاد و اقضار افغانستان باشد حمایت می‌کند و “دولت امریکا آماده است که ضمن حمایت از این تلاش‌ها بازبینی‌هایی که از امروز در کمک‌های خود به افغانستان آغاز کرده را دوباره مورد توجه قرار دهد.”

تاهنوز حکومت افغانستان به ای اطلاعیه وزیر خارجه امریکا واکنشی نشان نداده است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.