کاهش کمک امریکا سکتور‌های کلیدی کشور را تکان نمی‌دهد

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور در واکنش به تصمیم امریکا مبنی بر کاهش یک میلیارد دالری کمک این کشور به افغانستان می‌گوید که کاهش کمک‌ها تاثیر مستقیم بالای سکتور‌های کلیدی افغانستان نخواهد داشت.

آقای غنی امروز سه‌شنبه (5 حمل) در یک نطق تلویزیونی خطاب به مردم گفت:” دولت‌ها همیشه در حالت احتیاطی برنامه دارند ما نیز در حالت غیرمترقبه از قبل برنامه‌های اساسی و سازنده را طرح کرده بودیم”.

مایک پمپیو، روز گذشته (دوشنبه 4 حمل) در سفری غیرمنتظره وارد کابل شد. هدف این سفر حل اختلافات سیاسی میان محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله خوانده شده بود.

تلاش‌های مایک پمپیو  برای حل این اختلافات بی‌نتیجه بوده و او کابل را شام روز گذشته ترک کرد.

وزیر خارجه امریکا با صدور اطلاعیه‌ای از ادامه اختلافات میان محمد اشرف‌غنی و دکتر عبدالله عبدالله بر سر پست ریاست‌جمهوری به شدت انتقاد کرده است.

وی گفته است که تنش میان محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله “رابطه مستقیم با امنیت ملی امریکا” دارد و کشورش تصمیم گرفته یک میلیارد دالر از کمک‌های خود به کابل را قطع کند.

وی در این اطلاعیه گفته ادامه اختلافات میان آقایان غنی و عبدالله “متاسفانه بی‌احترامی به افغان‌ها، امریکایی‌ها و تمامی شرکای ائتلاف” جنگ افغانستان است که طی سال‌های گذشته برای برقراری صلح در این کشور در کنار یکدیگر همکاری کرده‌اند.

اما رییس جمهور غنی می‌گوید” کمک‌های امریکا تاهنوز قطع نشده است بلکه کمک‌ها را مشرط ساخته است من تلاش خواهم ورزید تا از راه گفتگو و مذاکره قناعت‌شان را فراهم سازم”.

آقای غنی گفت:” امریکا تصمیم گرفته است که کمک‌های خود را کاهش دهد و ما از کمک‌های امریکا تا اکنون انجام داده است تشکر می‌کنیم”.

وی بیان داشت:” دولت‌ها باید همیشه در حالت احتیاطی برنامه داشته باشد ما نیز در حالت غیر مترقبه از قبل برنامه‌های اساسی را طرح کرده بودیم”.

محمداشرف غنی افزود:” من به خاطر جبران کمبود کمک‌های امریکا تمام ابعاد بودجه ریاستی را مطالعه کردم و به زودترین فرصت از آن برای شما اطمینان خواهیم داد”.

آقای غنی گفت:” هم اکنون برای شما اطمینان داده می‌توانم که کاهش کمک‌‌های امریکا تاثیر مستقیم بالای سکتور‌های کلیدی ما نخواهد داشت و تلاش خواهیم کرد هم با روش ریاضتی و هم به جستجوی منابع بدیل خلاء را پر بسازیم”.

او گفت:” برای ما حفظ جان ملت، قیمت‌ها و ارایه خدمات و همچنان فعال نگهداشتن دستگاه جمهوریت مهم و حیاتی است در این بخش‌های هیچ تاثیر بالای زندگی مردم رونما نخواهد شد”.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.