کارشناسان ادبی فراه: کلید جامعه پیشرفته، مطالعه کتاب است

کارشناس ادبی در ولایت فراه می‌گویند رشد فرهنگ کتابخوانی رابطه مستقیم با پیشرفت افغانستان داشته و از مسئولان امارت اسلامی خواسته تا برنامه‌هایی برای افزایش مطالعه در بین جوانان راه اندازی کند.
به گزارش خبرگزاری وطن24، فیض محمد سپهر، یکتن از استادان زبان و ادبیات دری در فراه، فرهنگ کتابخوانی را مایه پیشرفت افغانستان خوانده است.
او گفت: «هرگاه بخواهیم ملت و نظام قدرتمند داشته باشیم، لازم است تا جوانان خود را به مطالعه تشویق کنیم».
وی در این نمایشگاه از مسئولان امارت اسلامی خواسته تا با برگزاری مشابه این برنامه‌ها، جوانان را به کتاب‌خوانی تشویق کنند.
آقای سپهر پیشنهاد داده که مسئولان مکان‌های برای مطالعه برای جوانان ایجاد کنند و کتاب‌های ارزشمند را برای علاقه مندان کتاب فراهم سازند.
در همین زمینه، نمایشگاه کتاب به مناسبت هفته کتاب در ولایت فراه برگزاری شده است.
این نمایشگاه از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه با حضور داشت مسئولان محلی، استادان دانشگاه و حضور پر شور جوانان در کتابخانه عامه این ولایت راه اندازی شد.
محمد نذیر حیدری، مدیر عمومی کتابخانه عامه ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه گفت که در این نمایشگاه دست‌کم هفت هزار و 500 جلد کتاب به نمایش گذاشته شده است.
او افزوده بر علاوه کتابخانه عامه ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه، صدها جلد کتاب (۲) باب کتابخانه شخصی دیگر در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده و علاقمندان می‌توانند کتاب‌های مورد علاقه شان را به قیمت مناسب در اینجا بدست بیاورند.
در همین حال، محمد عبدالحی سباوون، رئیس اطلاعات و فرهنگ فراه کتاب را بهترین یاور و بهترین منبع برای کمایی معلومات در سطح جهان خواند.
سباوون مطالعه کتاب را در تناسب به معلومات شبکه‌های اجتماعی ارزنده تلقی کرده است؛ به باور او معلومات شبکه‌های اجتماعی مقطعی است اما مطالعه کتاب در ریشه ذهنی می‌ماند و ماندگاری دارد.
رئیس اطلاعات و فرهنگ فراه گفت این اداره تمام تلاش‌اش را در این عرصه انجام می‌دهد و برنامه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در نقاط مختلف این ولایت در فاصله‌ها زمانی کوتاه و پشت سرهم را دارد.
این در حالی است که در ولایت هرات هم برای تجلیل از هفته کتاب نمایشگاه خیابانی کتاب برگزار شد.
این نمایشگاه در منطقه و ساحه ازدحام دانش‌آموزان ایجاد شده بود.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط روح الله حیدری
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.