پوتین سالروز افغانستان را به محمد اشرف غنی تبریک گفت
پوتین سالروز افغانستان را به محمد اشرف غنی تبریک گفت

در پی پیام تبریکی پوتین، محمد اشرف غنی هم گفته که حکومت افغانستان در برابر گروه‌های تروریستی مربوط آسیای مرکزی نیز به گونه جدی اقدام خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه طی پیامی ۱۰۱مین سالروز استقلال افغانستان را به رئیس جمهور غنی تبریک گفته است.

محمد اشرف غنی هم گفته که حکومت افغانستان در برابر گروه‌‎های تروریستی مربوط آسیای مرکزی نیز به گونه جدی اقدام خواهد کرد.

این پیام امروز دوشنبه (۲۷ اسد) از سوی دیمتری ژیرنوف سفیر فدراتیف روسیه در ارگ به رئیس جمهور غنی سپرده شده است.

بر بنیاد اعلامیه‌ای ارگ، رئیس جمهور روسیه در این پیام، ضمن ابراز خرسندی از روابط دوستانه میان دو کشور، گفته که اطمینان دارد همکاری‌های سازنده دوجانبه در عرصه‌های مختلف، گسترش مزید می یابد.

آقای پوتین در این پیام نگاشته است که تعامل مشارکت در امر مبارزه با تروریزم و تهدید مواد مخدر، منافع بنیادی مردمان دو کشور را تامین می کند و باعث تحکیم ثبات و امنیت منطقوی می‌گردد.

در این دیدار رئیس جمهور غنی با ابراز تشکر از پیام تبریکیۀ رئیس جمهور فدراتیف روسیه، روی توسعۀ همکاری‌ها و تحکیم مناسبات میان افغانستان و روسیه صحبت کرده‌است.

آقای غنی در مورد صد سالگی روابط دیپلماتیک افغانستان و روسیه و تجلیل از آن و همچنان گسترش روابط اقتصادی به ویژه در زمینه خط آهن افغانستان که از ستندردهای روسیه استفاده شود، صحبت نمود.

او بالای صادرات افغانستان به بازارهای روسیه به ویژه صادرات میوه جات تاکید کرد و از روسیه خواست تا در عرصه خط آهن افغانستان، سرمایه گذاری کند.

اعلامیه ارگ افزوده که در این دیدار روی امنیت منطقه نیز صحبت شد و رئیس جمهور غنی گفت که مبارزه دولت و مردم افغانستان در مقابل داعش و تروریزم یک مبارزۀ استثنایی بوده و مردم ما برای امنیت منطقه و جهان قربانی‌های زیادی را متقبل شده‌اند.

رئیس جمهور گفت که افغانستان و روسیه در قسمت مبارزه با تروریزم دیدگاه مشترک دارند و اقدامات حکومت افغانستان در برابر داعش، همه جانبه و پر دستآورد بوده است.

او همچنین گفته که حکومت افغانستان در برابر گروه‌‎های تروریستی مربوط آسیای مرکزی نیز به گونه جدی اقدام خواهد کرد.

گفتنی است که غازی امان‌الله خان در سال ۱۲۹۸ استقلال افغانستان را از انگلیس گرفت.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24