پمپو با مقام‌های عالی افغانستان در مورد صلح صحبت کرد
پمپو با مقام‌های عالی افغانستان در مورد صلح صحبت کرد

مقام‌های عالی کشور با مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در مورد اقدامات بعدی در روند صلح افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس گفتگو کردند.

 

مقام‌های عالی کشور با مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در مورد اقدامات بعدی در روند صلح افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس گفتگو کردند.

ارگ ریاست جمهوری گفته که در این ویدیو کنفرانس که عصر دیروز دوشنبه (۱۲ جوزا) انجام شد، دو طرف در مورد اقدامات بعدی در روند صلح گفتگو کرده‌اند.

در این ویدیو کنفرانس معاونین ربیس جمهور، رییس شورای عالی مصالحه ملی، یوسف غضنفر، حنیف اتمر، زلمی خلیلزاد، سکات میلر، و شاژدافیر سفارت امريكا در افغانستان نیز حضور داشته‌اند.

وزیر خارجه امریکا گفته که هدف اساسی ایالات متحده یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و استراتیژیک میان دو کشور است و برای رسیدن به آن یکجا با حکومت افغانستان کار خواهد کرد.

رییس جمهور غنی نیز نقشه راه حکومت افغانستان برای دستیابی به صلح و ثبات دایمی را تشریح کرده و گفت که باید برای رسیدن به اهداف تعیین شده تیم‌های کاری هر دو طرف روی فراهم آوری تسهیلات بیشتر بخاطر تطبیق این نقشه راه کار کنند.

همچنین در این ویدیوکنفرانس در خصوص صلح، گام های بعدی در راستای صلح از جمله رهایی زندانیان، تحلیل و مکان مذاکرات و سایر اقدامات مربوط به صلح، بحث صورت گرفته‌است.

ارگ گفته که دو جانب بر همکاری مشترک در زمینه اطلاع رسانی در آغاز و جریان مذاکرات صلح تاکید کردند.

داکتر عبدالله عبدالله راجع به اقدامات شورای عالی مصالحه ملی و تکمیل شدن اعضای شورای مذکور صحبت کرده‌است.

بر بنیاد اعلامیه، در این ویدیوکنفرانس موافقت صورت گرفته که در روزهای نزدیک روی جزئیات بعدی در پروسه صلح کار صورت گیرد و به ویژه جانب دولت افغانستان روی میکانیزم آتش‌بس اعلام ناشده که قواعد بازی در آن مشخص گردد، تاکید نمود.

این دومین گفتگوی غنی و عبدالله پس از حل اختلافات سیاسی با مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در خصوص صلح افغانستان است.

پیش از این حکومت افغانستان گفته که امیدوار است که در مدت دو هفته گفتگوهای مستقیم با طالبان آغاز شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24