پزشکان هرات طرح پرداخت اینترنتی مالیات را قبول ندارند

طبق روند جدید مالیات دهی، پزشکان باید مالیات مراکز درمانی خود را به صورت آنلاین و بدون وقفه پرداخت کنند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، داکتر حبیبی یکی از پزشکان شفاخانه مرکزی هرات می‌گوید: پزشکان از دادن مالیات فرار نمی‌کنند اما باید از این قشر جامعه هم مالیات ثابت دریافت شود.

او ادامه داد اداره مستوفیت هیچ نظمی در امر جمع‌آوری مالیات ندارد و بدون در نظر گرفتن سویه و تخصص پزشکان و بدون داشتن برنامه مشخص از آنان تقاضای مالیات دارد.

داکتر حبیبی می‌گوید با پیاده ساختن روند جدید دریافت مالیات از پزشکان، حتی باید در روزهایی که معاینه خانه‌ها را تعطیل کنند، مالیات بپردازند.

وی در ضمن اشاره کرد که هیچ تضمینی ندارد که مالیات‌های دریافت شده به خزانه دولت فرستاده شود، چرا که در بدل آنها خدماتی به پزشکان ارائه نمی‌شود.

نثاراحمد مصدق، رئیس اتحادیه پزشکان غرب کشور هم می‌گوید دولت پیش از این بر اساس معیاری مشخص و طبق شمار بیماران از داکتران مالیات می‌گرفت اما پرداخت آنلاین آن از توان تمامی پزشکان خارج است.

او گفته حکومت با آن که خدماتی برای شهروندان خود ارائه نمی‌کند اما مالیات را طبق قوانین کشورهای اروپایی و آمریکایی دریافت می‌کند.

مصدق تصریح کرد امروز وضعیت امنیتی و اقتصادی مردم افغانستان در وخیم‌ترین حالت خود قرار دارد و با این حال دولت مالیات سنگین از پزشکان می‌خواهد.

اما فایقه علیزاده، مستوفی هرات، اینترنتی شدن روند جمع‌آوری مالیات را به نفع پزشکان می‌داند.

وی می‌گوید این روند کمک می‌کند تا پزشکان در شعبات اخذ مالیات و مستوفیت سرگردان نباشند و وقت خود را آنجا هدر ندهند.

به گفته خانم علیزاده، برای هر پزشک یک حساب جداگانه ساخته می‌شود و او در این حساب عواید خود را ثبت می‌کند و میزان مالیات هم همانجا مشخص خواهد شد و می‌تواند آن را به بانک تحویل دهد.

مستوفی هرات بر علاوه گفت روند اینترنتی مالیات دهی فعالیت شبانه روزی پزشکان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و این سیستم کمک بزرگی به محو فساد اداری و فرار مالیاتی می‌کند.

خانم علیزاده افزود هر روندی در ابتدای کار با مشکلات مواجه است اما باید به نکات مثبت نهفته در این شیوه جدید هم توجه کرد.

در حالی این شیوه جدید دریافت مالیات بر فعالیت‌های روزمره پزشکان وضع شده که بسیاری از کارمندان دولتی و کسبه کاران، مالیاتی معین را پرداخت می‌کنند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.