پایان مذاکرات در قاهره؛ اسرائیل هم‌چنان در دوراهی جنگ و اتش بس

منابع خبری یکشنبه شب از پایان مذاکرات آتش‌بس غزه با خروج هیات حماس از قاهره خبر دادند. هم‌زمان با این، رسانه‌ها از ورود رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به قطر و رایزنی با نخست وزیر قطر خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری وطن24 و به نقل از خبرگزاری سما فلسطین، حماس از پایان دور دیگری از مذاکرات آتش‌بس در قاهره خبر داد و اعلام کرد که هیات این جنبش به منظور مشورت با رهبری حماس به قطر بازگشته است.

در همین رابطه حماس اعلام کرد که به شیوه‌ای کاملا مثبت و مسئولانه با این موضوع تعامل داشته و مصمم به دستیابی به توافقی است که خواسته‌های ملی فلسطینیان را برآورده کند و به توقف کامل جنگ، خروج نیروهای اشغالگر از غزه، بازگشت آوارگان، افزایش کمک‌ها به غزه، آغاز بازسازی غزه و تحقق مبادله اسرا منتهی شود.

از سوی دیگر ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز قاهره را ترک کرده و برای رایزنی با مقامات قطری به این کشور سفر کرده است.

بر اساس این گزارش، رئیس سیا از مقامات صهیونیستی خواسته است تا برای ادامه مذاکرات آتش‌بس، هیات این رژیم به قاهره سفر کند.

همچنین یک مقام آگاه به روزنامه عبری زبان هاآرتص گفته است که (رژیم) اسرائیل از اعزام هیات این رژیم به قاهره امتناع کرده، هرچند حماس نگاه مثبتی به طرح پیشنهادی مصر داشته است.

این مقام که نامش ذکر نشده، افزوده است: بنیامین نتانیاهو با ورود به مذاکره یا شفاف سازی مسائلی که نیاز به شفاف سازی دارد، موافقت نمی‌کند.

نخست وزیر رژیم هم‌چنین اعلام کرده که تن به توقف کامل جنگ در غزه و خروج کامل نیروها از غزه نمی‌دهد. شرطی که حماس روی آن تاکید دارد.

رهبران حماس گفته‌اند که بدون توقف کامل جنگ و خروج کامل نیروها از غزه آتش بسی در کاغر نخواهد بود.

این درحالی است که رئیس دفتر بین‌الملل جنبش حماس از نشت رهبران جریان‌های فلسطینی طی روزهای آینده در چین خبر نیز خبر داده‌اند.

 

 

منبع خبرگزاری وطن24
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.