پاکستان نقش مهم در صلح افغانستان دارد/فرصت آن رسیده که دو کشور از توطیه‌ها عبور کنند
پاکستان نقش مهم در صلح افغانستان دارد/فرصت آن رسیده که دو کشور از توطیه‌ها عبور کنند

 داکتر عبدالله عبدالله رئیس‌ شورای عالی مصالحه می‌گوید اکنون فرصت آن رسیده تا افغانستان و پاکستان از تیوری‌های توطیه‌ای که  دو کشور را عقب نگه‌ داشته عبور کنند و به نفع نیست تا وضعیت موجود ادامه یابد.

 

 

داکتر عبدالله عبدالله رئیس‌ شورای عالی مصالحه می‌گوید اکنون فرصت آن رسیده تا افغانستان و پاکستان از تیوری‌های توطیه‌ای که  دو کشور را عقب نگه‌ داشته عبور کنند و به نفع نیست تا وضعیت موجود ادامه یابد.

به نقل از خبرگزاری جمهور، داکتر عبدالله که امروز سه‌شنبه (۸ میزان) در انستیتیوت مطالعات استراتیژیک پاکستان در اسلام‌آباد صحبت می‌کرد گفت:” ما به این باوریم که اکنون فرصت آن رسیده است تا از شعارها و بیانه‌های کهنه و تکراری و تیوری‌های توطیه‌ای که ما را عقب به نگه‌داشته‌اند، عبور نماییم و فصل تازه‌ای را رقم بزنیم و دیگر به نفع نیست تا وضعیت موجود را ادامه بدهیم”.

اقای عبدالله گفت:” ما  به رویکردهای تازه‌ای نیاز داریم، مردم ما این‌ را از ما توقع دارند تا به منطقه‌ی خود به عنوان یک منطقه‌ی واحد نگاه کنیم”.

وی بیان داشت:” پاکستان در زمینه‌سازی برای آغاز مذاکرات نقش عمده‌ای را بازی کرده‌اند و اکنون نیز نقش مهم‌تری را برای به پایان رسانیدن موفقانه‌ی  پروسه صلح و استادن در کنار مردم و حکومت افغانستان در ساختن منطقه‌ای صلح‌آمیز و مرفه دارد”.

رئیس شورای عالی مصالحه گفت:” من و هیأت همراهم از حکومت و مردم پاکستان به خاطر تلاش‌های آنان در راستای تحقق صلح تشکر می‌کنیم و چشم به راه گام‌های عملی مشترک در این مسیر هستیم”.

آقای عبدالله  افزود، پاکستان و افغانستان هردو به صلح و آینده‌ی بهتر نیاز دارند و هردو بهای سنگینی در مقابله و رویارویی با گروه‌های مختلف تروریستی پرداخته ایم که تا اکنون نیز به عنوان خرابکار عمل می‌کنند. ما باید با کشورهایی همفکر علیه این عناصر همکاری نماییم.

وی خاطر نشان کرد که اکنون توقع ما این است تا در مذاکرات بین‌الافغانی در باره‌ی کارشیوه‌ی رفتاری و سپس روی دستورکار توافق صورت گیرد و در عین حال ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم خشونت را به صورت جدی کاهش دهند و در حرکت به سوی یک آتش بس جامع و دایمی از آسیب‌رسانیدن به افراد ملکی خود داری نمایند.

آقای عبدالله تاکید کرد ما نمی‌خواهیم و اجازه بدهیم که هیچ‌ هراس افگنی در کشور ما حضور داشته باشد و اجازه نمی‌دهیم هیچ گروه و شبکه‌ای تهدیدی برای ملت دیگری باشد.

به گفته رئیس شورای عالی مصالحه مذاکرت بین‌الافغانی کنونی زمینه‌ی مناسب و امیدوارهایی را فراهم کرده است تا با جنگ خداحافظی کنیم و با استفاده از صبر، گفت‌وگو و گذشت به این توافق برسیم که کشور خود را متحد سازیم.

وی بیان داشت، افغانستان امروز افغانستان ۱۹۹۶ یا ۲۰۰۱ نیست؛ افغانستان امروز جوان و متکثراست. ملت ما بیش‌تر از هرزمانی با یک‌دیگر وصل و در ارتباط اند و مصمم اند تا خود آزادانه در باره‌ی حکومت و نظام هم‌خوان با وحدت و تنوع جامعه‌ی خود تصمیم بگیرند. این ملت متحول و دگرگون شده می‌خواهد دستاوردهای بنیادین خود را به شمول حقوق و آزادی‌های فردی تمام گروه‌های ساکن افغانستان حفظ نماید.

رییس شورای عالی مصالحه گفت: اکنون فرصت آن رسیده است تا ملت‌های ما در انتخاب‌های استراتیژیک خود تجدید نظر نمایند؛ چشم‌اندازه‌ تازه‌ای را به معرفی بگیرند. مشکلات و منافع مشترک را به بحث بگیرند و این را بدانند که صلح و ثبات در افغانستان یا در هر کشوری در جغرافیای جنوب و مرکز آسیا می‌تواند پیامدهای مثبتی برای همسایگان و همگرایی منطقه‌ای داشته باشد.

آقای عبدالله گفت:” باید به واقعیت‌های منطقه‌ی خود در ۳۰ سال گذشته نگاه نماییم و تغییرات جغرافیای-سیاسی و جغرافیای-اقتصادی را در نظر بگیریم. سپس باید درس‌های لازم را از سود و زیان خود و تهدیدها و فرصت‌ها بگیریم، به این باید توجه نماییم که اگر ما راه‌حل‌های استوار بر برد-برد، تنش‌زدایی، میانه‌روی، اتصال منطقه‌ای بیش‌تر، تجارت‌، ترانزیت، همگرایی اقتصادی و تعامل موثر و بیش‌ترمیان تاجران و مردم را دنبال می‌کردیم امروز در کجا قرار می‌داشتیم”.

در همین حال شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز گفت:” ما ماموریت مهم داریم که چگونه روند جاری صلح افغانستان را زنده نگه داریم “.

آقای قریشی گفت:” فرصتی کنونی که برای تامین صلح در افغانستان بوجود آمده است یک فرصت نادر است که باید استفاده شود کاهش خشونت منجر به یک آتش‌بس شود یک ضرورت برای رسیدن به صلح سراسر در افغانستان است”.

وی با بیان اینکه ثبات و امنیت پاکستان وابسته به ثبات و امنیت افغانستان است گفت:” ما آگاه‌ایم که اگر ما از طریق افغانستان به آسیای میانه وصل شویم، پروژه‌های کاسا و تاپی را عملی کنیم و همچنان زمینه عودت عزتمندان مهاجرین افغانی مقیم پاکستان را مساعد سازیم بدون تامین صلح امکان پذیر نیست”.

وزیر خارجه پاکستان افزود:” پیام امروز پاکستان به مردم افغانستان این است که دیگر در امور داخلی شما مداخله نمی‌کنیم و به استقلال و حاکیمیت ارضی شما احترام داریم”.

آقای قریشی گفت:” مسیر رسیدن به صلح طولانی و دشوار است پاکستان در این مسیر افغانها را همراهی خواهد کرد”.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24