ویروس کرونا در حال بزرگ شدن/37 واقع مثبت کرونا در افغانستان

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که در 24 ساعت گذشته، 37 واقعه مثبت ویروس کرونا به شمول یک واقعه در کابل ثبت شده است.

وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت، امروز چهارشنبه (6 حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت:” در 24 ساعت گذشته یک واقعه مثبت در ولایت کابل ثبت شده است”.

آقای ماریا گفت:” در 24 ساعت گذشته 32 واقعه در ولایت هرات و یک واقعه مثبت در کابل که در مجموعآ با چهار واقعه مثبت کرونا در بین نیروهای‌ حمایت قاطع، 37 واقعه در سراسر کشور ثبت شده است و شمار مجموعی واقعات ویروس کرونا در کشور به 79 واقعه رسیده است”.

وی با بیان اینکه یک واقعه  مشکوک از اعضای پارلمان افغانستان نیز ثبت شده گفت:” یک واقعه مثبت که در کابل ثبت شده از کارمندان محلی یکی از سفارت‌خانه‌های خارجی می‌باشد”.

سخنگوی وزارت صحت عامه گفت:” از 32 مورد واقعه مثبت در ولایت هرات یک تعدادشان تاریخچه سفر به ایران را داشته و یک تعداد دیگرشان نه تاریخچه سفر داشته و نه هم با افراد مبتلا به ویروس کرونا تماس داشته‌اند”.

وی خاطر نشان کرد که وضعیت جاری در ولایت هرات یک هشدار است مبنی بر اینکه گردش ویروس کرونا در جامعه آغاز شده است.

آقای مایار با بیان اینکه ما از اقدامات انجام شده مبنی بر اینکه روزگردی در ولایات هرات، فراه و زرنج استقبال می‌کنیم گفت:”نگرانی وزارت صحت عامه از تجمات مردم زیر یک سقف هنوز هم موجود است”.

وی بیان داشت بر اساس علم احتمالات در 5 ماه آینده از 32 میلیون نفوس افغانستان 80 درصد که 26 میلیون تن می‌شود به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد.

به گفته او از این شمار 16 میلیون علایم مرض را نشان خواهند داد و همچنان 232 هزار به مراقبت‌های جدی صحی نیاز خواهند داشت و 110 هزار وفات خواهند کرد.

سخنگوی وزارت صحت عامه گفت:” بانک جهانی نیز در این باره یک محاسبه را انجام داده است که درصورت هیچ اقدام برای جلوگیری این ویروس صورت نگیرد در جریان 9 ماه آینده 26.8 میلیون در افغانستان به این ویروس مبتلا می‌شود”.

وی بیان داشت:”به اساس محاسبه بانک جهانی ما 615 هزار فوتی خواهیم داشت”.

آقای مایار گفت: اگر اقدامات پیش‌گیرانه صورت بگیرند این ارقام پایین خواهد بود.

طی 24 ساعت گذشته در سراسر جهان 40 هزار تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.