ویروس کرونا به این زودی ها از بین نمی‌رود/ثبت ۶۸۹ واقعه جدید در یک روز
ویروس کرونا به این زودی ها از بین نمی‌رود/ثبت ۶۸۹ واقعه جدید در یک روز

سرپرست وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که ویروس کرونا به این زودی‌ها نابود شدنی نیست و مردم باید به توصیه‌های وزارت صحت عامه توجه داشته باشند.

سرپرست وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که ویروس کرونا به این زودی‌ها نابود شدنی نیست و مردم باید به توصیه‌های وزارت صحت عامه توجه داشته باشند.

داکتر محمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه (۲۱ جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت:” ویروس کرونا برای هفته‌ها و ماه‌ها نخواهد بود بلکه ما برای مدت‌های زیادی با این ویروس زندگی خواهیم کرد”.

آقای عثمانی گفت:” انتشار ویروس کرونا در جامعه بسیار سریع است و ما از شهروندان کشور می‌خواهیم که همراه ما همکاری کرده و با روحیه بلند و توکل به خدا و همچنان اتکا به سیستم صحی این ویروس را شکست بدهیم”.

وی بیان داشت:” ما در دو شفاخانه کووید ۱۹ در کابل با کمبود جدی اکسجن مواجه بودیم و برای حل این چالش روز گذشته با شش شرکت تولید کننده اکسجن قرارداد نمودیم تا این مشکل به زودی رفع گردد”.

سرپرست وزارت صحت عامه گفت:” به اساس قرارداد ما این شش شرکت موکلف است تا ۱۵۰ هزار بالون اکسجن را تولید کرده در اختیار شفاخانه‌های کووید ۱۹ در کابل قرار دهند”.

آقای عثمانی گفت:” روزانه یک هزار بالون اکسجن به دو شفاخانه کووید ۱۹ در کابل رسیده می‌شود تا دیگر بیماران با کمبود اکسجن مواجه نشوند در حال حاضر چالش رفع شده است”.

سرپرست وزارت صحت گفت:” در یک شبانه روز گذشته ۱۱۲۸ واقعه مشکوک کووید ۱۹ در لابراتوار‌های وزارت صحت آزمایش شده است که از این میان ۶۸۹ واقعه آن مثبت ثبت شده است”.

وی بیان داشت:” با ثبت واقعات جدید ابتلا به ویروس کرونا شمار مجموعی واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور به ۲۲ هزار و ۱۴۳ تن رسیده است”.

بیشترین واقعات ثبت شده در ۲۴ ساعت گذشته در ولایات کابل (۳۹۳ واقعه)، هرات ۹۶ واقعه و ننگرهار ۹۵ واقعه می‌باشد.

او افزود:” در یک شبانه روز گذشته ۲۱ واقعه فوتی و ۳۲۴ واقعه بهبود یافته نیز ثبت شده است که این رقم شمار مجموعی واقعات فوتی ناشی از ویروس کرونا در کشور به ۴۰۵ تن و رقم مجموعی بهبود یافتگان ۲۹۷۵ تن رسیده است”.

تا اکنون بیش از هفت میلیون تن در جهان به ویروس کرونا مصاب شده‌اند که از این میان بیش از ۳ میلیون آن تداوی و بیش از ۴۰۸ هزار تن دیگر به اثر این ویروس وفات کرده‌اند.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24