وضعیت آشفته امنیتی در غور و نیاز به عملیات تصفیوی/دولت مردم را به همکاری طلب کند
وضعیت آشفته امنیتی در غور و نیاز به عملیات تصفیوی/دولت مردم را به همکاری طلب کند

با افزایش ناامنی‌ها در ولایت غور و سقوط چند ولسوالی به دست این گروه، منابع محلی می‌گویند در چند روز اخیر سطح حملات طالبان کاهش یافته و نیاز است عملیات گسترده تصفیوی علیه این گروه راه‌اندازی شود.

با افزایش ناامنی‌ها در ولایت غور و سقوط چند ولسوالی به دست این گروه، منابع محلی می‌گویند در چند روز اخیر سطح حملات طالبان کاهش یافته و نیاز است عملیات گسترده تصفیوی علیه این گروه راه‌اندازی شود.

عبدالظاهر تمیم، نماینده مردم غور در پارلمان به سایت خبری وطن۲۴ می‌گوید: بعد از دو هفته درگیری در ولایت غور، در حال حاضر سطح حملات طالبان کاهش یافته است.

به گفته تمیم، با این وجود وضعیت امنیتی در ولایت غور شکننده است و نیاز است در وضعیت فعلی عملیات گسترده با همکاری تمامی نهادهای امنیتی در این ولایت راه اندازی شود.

 وی می‌افزاید “سه ولسوالی به دست طالبان افتاده. طالبان در هر منطقه غور نسبتا حضور دارند و احتمال حمله این گروه بالای دیگر مراکز دولتی هر لحظه امکان دارد.”

وی با انتقاد از عملکرد مسئولان محلی غور در مقابله با طالبان می‌گوید در راس جنگ غور افرادی بی‌تجربه قرار گرفته و برآمدن از این بحران با مدیریت آنان، کار دشواری خواهد بود.

او می‌گوید اداره محلی توان واقعی برای گردهم آوردن مردم را ندارد.

همچنین عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور در رابطه وضعیت امنیتی غور می‌گوید: جنگ دوام‌دار است و حمایت دولت از خیزش‌های مردمی در وضعیت فعلی نیاز است تا در مقابل طالبان به صورت اساسی ایستادگی صورت بگیرد.

به گفته او بهترین راه‌کار این است که دولت به طالبان مهال راه‌اندازی حملات را ندهد و علیه این گروه عملیات راه اندازی کند.

از سوی هم برخی فعالان و جوانان غور می‌گویند مردم عادی آتش جنگ و پس‌لرزه‌های آن را به جان خریده‌اند و این افراد ملکی است که در جنگ قربانی و در یکی دو روز آرامی، آوارگی را تجربه می‌کنند.

نثار احمد کوهین، فعال مدنی در غور می‌گوید: مردم غور “هیزوم” آتش گروه‌های جنگی شده‌اند.

به بیان وی در بیشتری ولسوالی‌های این ولایت درگیری وجود دارد و مدیریت جنگ هم به افراد شایسته آن قرار نگرفته است.

وی می‌افزاید با در چند روز کاهش درگیری برنامه‌ی عملی برای عقب راندن طالبان در پیش گرفته نمی‌شود و خطرات جدی امنیتی دامن‌گیر مردم است.

همچنین یک منبع معتبر که نخواست نامی از وی برده شود در صحبت با سایت خبری وطن۲۴ گفت: “طالبان با کاهش جنگ در صدد تقویت رابطه مردمی شان هستند.”

به بیان وی در غور دولت حمایت واقعی از گروه‌های مردمی نکرده و با این وجود طالبان با افزایش جنگ‌روانی و تبلغیات در تلاشند فضا را از راه‌های مختلف به نفع خود تغییر دهند.”

وی همچنین اضافه کرد با وجود آرامش چندین روزه در غور، احتمال درگیری‌های بلندتری در پیش است که دولت تنها در اطراف شهر تحکیم امنیت می‌کند.

در همین حال، زلمی کریمی، سخنگوی والی غور می‌گوید: درگیری‌ها کاهش یافته و نیروهای امنیتی هم در حال پلان‌ریزی جهت عقب راندن طالبان‌اند.

به گفته کریمی، تا کنون جنگ غور را نیروهای دولتی مدیریت کرده و مانند دیگر ولایات کشور گروه‌های مختلف مردمی شکل نگرفته است.

او می‌گوید نهادهای امنیتی غور برنامه ریزی منظمی برای مهار حملات طالبان گرفته و در صورت نیاز با کمال میل از خیزش‌های مردمی هم استقبال می‌شود و به آنان مهمات داده می‌شود.

این در حالیست که روز گذشته ‌ده‌ها تن‌ از باشندگان ولسوالی لعل و سرجنگل در مقابل طالبان برخواسته و سلاح به دست گرفته‌اند.

 آنان می‌گویند در کنار نیروهای امنیتی برای مقابله با طالبان می‌جنگند و این تنها راه جلوگیری از حملات طالبان است.

 

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24