وزیر پیشین خارجه آمریکا اشرف غنی را متقلب خواند و خروج از افغانستان را پایان تلخ

مایک پومپئو، وزیر خارجه پیشین امریکا که روز پنجشنبه ۱۲ جنوری در انستیتیوت سیاست در دانشگاه شیکاگو صحبت می‌کرد گفت آقای غنی خود را رئیس‌جمهور منتخب می‌خواند؛ اما از رقیب خود انتخابات را دزدید.

او گفته که هرگز از رییس جمهور غنی نخواسته بود از قدرت کنار برود، اما با آقای غنی به«تنگ»آمده بود.

او گفت که محمد اشرف غنی همواره مخالف گفت‌وگوها با امارت اسلامی بود زیرا او خود را رییس جمهور منتخب می‌دانست، درحالی‌که به گفته آقای پومپئو، محمد اشرف غنی ریاست جمهوری را «دزدیده» بود.

به گزارش خبرگزاری وطن24، این مقام پیشین آمریکا گفته که لازم بود امریکا وارد عمل شود وهمه افغان‌ها را دور میز مذاکره جمع کند. مایک پمپئو گفت: «من 4 یا 5 بار با رهبری طالبان دیدار کردم که دیدارهای سختی بود.»

این اظهارات درحالی از سوی مایک پمپئو مطرح می‌شود که او در دوران رهبری وزارت خارجه در ایجاد صلح میان آمریکا و امارت اسلامی نقش اساسی داشته است.

هم‌چنین وی بعد از اخراج آمریکایی‌ها از افغانستان اتتقادهای نسبتا تندی به مقامات فعلی آمریکا از نحوه خروج مفتضحانه این کشور از افغانستان داشته است.

در سخنرانی خود در دانشگاه شیکاگو هم گفته که خروج امریکا از افغانستان برعلاوه این‌که تاثیر منفی بر وضعیت افغانستان گذاشت، یک پایان بد برای ارتش امریکا نیز بود.

او افزوده خروج امریکا از افغانستان سبب شد که رقیبان امریکا به اندازه‌ای که قبلا از این کشور می‌ترسیدند حالا نمی‌ترسند.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.