هیات مذاکره کننده دولت افغانستان همه شمول نیست

طالبان مسلح اعلام کرده که این گروه تیم مذاکراتی دولت افغانستان را همه شمول ندانسته و در مورد آن ملاحظه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته که این گروه مطابق توافقنامه، بارها برای مذاکرات بین‌الافغانی با جهت‌های مؤثر افغانی ابراز آمادگی کرده، اما تا اکنون جهت‌های دیگر تیم با صلاحیت، صلح خواه و همه شمول را تعیین نکرده‌اند.

به گفته او، طالبان در مورد هیاتی که از سوی حکومت افغانستان اعلام شده ملاحظه دارد و موقف این گروه این است که حکومت منحیث یکی از طرف‌ها در گفتگوهای صلح شرکت می‌تواند و این هیات خلاف موقف اصولی طالبان و خلاف توافقنامه این گروه با امریکایی‌ها است.

او تاکید کرده که دیگر جهت‌های در دولت افغانستان (سیاسیون) از تیم اعلام شده حکومت رضایت ندارند.

مجاهد افزوده که طالبان یکبار دیگر موقف خود را واضح می‌سازد که در برابر مذاکرات بین الافغانی باید موانع ایجاد نشود و نه هم قضیه تمام کشور را یک گروه به دست گیرد.

او گفته که طالبان با تیم مذاکراتی به گفتگو می‌نشیند که بر اساس توافقات انجام شده و معیارهای وضع شده تشکیل یابد.

دولت افغانستان دو روز پیش هیات 21 نفره مذاکره کننده خود را اعلام و تاکید ورزید که این هیات به رهبری معصوم استانکزی رییس پیشین امنیت ملی افغانستان با طالبان مذاکره خواهد کرد.

معصوم استانکزی، فاطمه گیلانی، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، رسول طیب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، حفیظ منصور، غلام فاروق مجروح، مولوی عنایت الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم الله نقیبی، محمد ناطقی، جنرال ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و داکتر امین احمدی شامل این هیات اند.

ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده که این هیات پس از مشوره و رایزنی‌های گسترده با اقشار مختلف جامعه اعلام شده و مذاکرات همه جانبه را به نمایندگی از دولت افغانستان با طالبان به پیش خواهد برد.

رییس جمهور غنی گفته که این هیات در مذاکرات صلح با طالبان، منافع ملی و ارزش‌های مردم افغانستان در نظر گرفته و برای صلح دایمی در کشور تلاش خواهد کرد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز استقبال کرد و گفت: “می‌خواهم به حکومت افغانستان و رهبران سیاسی و جامعه مدنی به خاطر گردهم آمدن شان، مبارکباد می‌گویم. آنان برای گفتگوها با طالبان یک تیم مذاکراتی همه شمول را تشکیل داده اند.”

او افزوده که هیات جمهوری اسلامی نمایانگر نمای واقعی ملت و نقش سازندهء زنان است.

به گفته او، این اجماع  یک گام پر مفهومی است که طرف‌ها را به طور قابل ملاحظه به مذاکرات بین الافغانی نزدیک‌تر می‌سازد.

از جانب دیگر، سفارت امریکا در کابل نیز از اعلام هیات مذاکره دولت افغانستان استقبال کرده و آن را یک گام مهم در روند صلح افغانستان خوانده است.

این سفارت در صفحه تویترش نوشته که امریکا آماده است زمینه مذاکره رو در رو را میان هیات دولت و طالبان فراهم سازد تا صلح در افغانستان تامین شود.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.