هزینه دسترخوان ملی به ۳۰۰ میلیون دالر افزایش می‌یابد
هزینه دسترخوان ملی به ۳۰۰ میلیون دالر افزایش می‌یابد

وزارت مالیه اعلام کرده که جامعه جهانی و بانک جهانی خواستار شامل شدن ولسوالی‌های ناامن در برنامه دسترخوان ملی شده که با این وجود، هزینه این برنامه به بیش از 300 میلیون دالر افزایش خواهد یافت.

وزارت مالیه اعلام کرده که جامعه جهانی و بانک جهانی خواستار شامل شدن ولسوالی‌های ناامن در برنامه دسترخوان ملی شده که با این وجود، هزینه این برنامه به بیش از ۳۰۰ میلیون دالر افزایش خواهد یافت.

وزارت مالیه امروز یک‌شنبه (۳۰ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای مبنی بر رد ادعای تنقیض بودجه انکشافی سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی گفته که فعلآ جامعه جهانی و بانک جهانی خواستار شامل کردن ولسوالی‌های ناامن نیز گردیده‌اند.

به گفته این وزارت، با شامل شدن ولسوالی‌های ناامن، بودجه دسترخوان ملی از ۲۸۰ به ۳۰۰ و یا بالاتر از آن خواهد رسید و پول متباقی همراه بانک جهانی می‌باشد که برای پروژه‌های جدید و یا پروژه‌های کنونی تخصیص داده خواهد شد.

پیش از این از جمله ۳۳۵ میلیون دالر کمک بانک جهانی، ۲۸۰ میلیون آن به برنامه دسترخوان ملی اختصاص داده شده بود و ۵۵ میلیون آن باقی مانده بود؛ زیرا برنامه دسترخوان ملی در ولسوالی‌های که امنیت آن وخیم است و تطبیق این برنامه را به مشکلات مواجه می‌کرد، مدنظر گرفته نشده بود.

همچنین گفته می‌شود که بیش از ۳۰ میلیون دالر جدا از پول اعلام شده، برای هزینه تطبیق این برنامه در نظر گرفته شده است.

از سوی دیگر، وزارت مالیه بار دیگر گفته که حکومت افغانستان برای تمویل برنامه دسترخوان ملی بودجۀ انکشافی سال مالی ۱۳۹۹ را تنقیص نکرده است.

این وزارت افزوده که حکومت افغانستان برنامۀ “دسترخوان ملی” را که هدف آن کمک به خانواده‌های متضرر از تاثیرات شیوع ویروس کرونا در افغانستان می‌باشد، در همکاری با بانک جهانی روی دست گرفته است.

به گفته این وزارت، تنقیصات که از جانب تمویل کنندگان از بودجه غیر اختیاری به منظور تمویل برنامه دسترخوان ملی صورت گرفته است، شامل ۱۷ پروژه‌ای می‌گردد که در ۱۶ پروژه آن هیچ مبلغی از بودجه تخصیص داده شدۀ سال مالی ۱۳۹۹ تنقیص نگردیده بلکه از مجموع تعهد دونر می‌باشد.

این وزارت خاطر نشان کرده که تنها یک پروژه که در آن ۱۸ میلیون دالر صرفه جویی صورت گرفته و ۲ میلیون دالر آن از سهم بودجه ۱۳۹۹ پروژه متذکره تنقیص گردیده است.

در اعلامیه این وزارت آمده: پروژه‌هایی که پول از مجموع تعهد آن تنقیص و در ۱۴۰۰ از جانب دونر دوباره افزود میگردد – ۸ پروژه؛ پروژه‌هایی که از مجموع تعهد آن پول تنقیص گردیده است – ۲ پروژه؛ پروژه‌های که تا آخر سال تکمیل می‌گردد و پول باقی‌مانده آن تنقیص گردیده است – ۳ پروژه؛ می‌باشد.

 

همچنین، پروژه‌هایی که در جریان سال ۱۳۹۹ تکمیل و باقی‌مانده پول آن تخصیص یافته است- ۱ پروژه؛ پروژه‌هایی که بنا بر عدم پیشرفت پول آن از جانب دونر تنقیص گردیده- ۱ پروژه؛ پروژه که تا حال شامل سند بودجه نگردیده و از مجموع تعهد آن تنقیص شده- ۱ پروژه و پروژۀ که در آن ۱۸ میلیون صرفه جویی صورت گرفته و تنها ۲ میلیون آن از بودجه ۱۳۹۹ تنقیص شده- ۱ پروژه است.

 

اعلامیه خاطرنشان کرده که حکومت مبلغ متذکره را به دلایلی چون کندی در پیشرفت کار و یا عدم توانایی در مصرف بودجه پروژه‌ها، تنقیض کرده است.

 

به گفته این وزارت، همچنین یک مقدار پول که از مصرف بازمانده بود نیز تنقیض گردیده است از جمله این ۱۷ پروژه که معیاد آن ختم و یا در آینده نزدیک به اختتام می رسید پول مصرف نشده آن تنقیض شده است.

 

پیش از این، مجلس نماینگان با برنامه دسترخوان ملی مخالفت کرده است.

 

نمایندگان انتقادهای را مطرح کرده‌اند که گویا حکومت برخلاف اصولنامه سند بودجه، پول پروژه‌های انکشافی را تنقیص کرده‌است.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24