نیروهای استرالیایی در سال ۲۰۱۲ یازده غیر نظامی را در قندهار تیرباران کردند
نیروهای استرالیایی در سال ۲۰۱۲ یازده غیر نظامی را در قندهار تیرباران کردند

یک پایگاه خبری استرالیا در گزارشی اعلام کرده که نیروهای این‌کشور در سال 2012 یازده غیرنظامی را در ولایت کندهار تیرباران کردند.

یک پایگاه خبری استرالیا در گزارشی اعلام کرده که نیروهای این‌کشور در سال ۲۰۱۲ یازده غیرنظامی را در ولایت کندهار تیرباران کردند.

پایگاه خبررسانی ABC News استرالیا در یک گزارش تحقیقی خود گفته است که نیروهای ویژه استرالیایی در ۲۰۱۲ میلادی ۱۱غیرنظامی افغان را در جریان یک عملیات در ولایت کندهار در جنوب افغانستان کشته‌اند.

شاهدان عینی و منابع استرالیایی تایید کرده‌اند که نیروهای هوایی این کشور، عملیاتی را علیه طالبان در قندهار راه‌اندازی کرده‌بودند که در این عملیات شماری از روستاییان غیر نظامی که در نزدیکی یک تراکتور جمع شده ‌بودند، هدف قرار گرفتند.

در این عملیات، پنج عضو طالبان هم کشته شده‌اند؛ اما نظر به گزارش تحقیقی ABC News یک فهرست ۱۱ نفری از افراد غیر نظامی از روستای «سراو»، نشان‌دهنده کشتار ۱۱ غیر نظامی‌ است. مشخص نشده که این روستا جزو کدام ولسوالی ولایت کندهار است.

در این عملیات بر اساس گزارش این شبکه، نیروهای ویژه «واکنش سریع» دولت افغانستان نیز شرکت داشتند.

گفته شده که بازرسان، مشغول پی‌گیری ۵۵ مورد از ادعای نقض قوانین جنگی بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ از سوی نیروهای استرالیایی در افغانستان هستند.

این در حالی است که ماموران پولیس استرالیا سال گذشته به دفتر اصلی رادیو و تلویزیون ملی این کشور «ABC News » در سیدنی یورش برده و آن را تفتیش کردند.

عملیات پولیس مربوط به گزارشی بود که تخلفات ادعاشده نظامیان استرالیایی در افغانستان را فاش کرده ‌بود.

کشتار بی رویه غیرنظامیان از سوی نیروهای ویژه استرالیایی انتقاد سازمان‌های حقوق بشری را در پی داشت.

سازمان دیدبان حقوق بشر پیش از این در گزارشی فاش کرد که نظامیان استرالیایی در ارزگان برای به‌ نمایش گذاشتن توانمندی‌شان در مسابقه‌ای ظالمانه برای کشتار غیرنظامیان با یکدیگر رقابت می‌کردند.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24